reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Průšvihem podražujících hypoték není fakt, že na ně dosáh­ne méně lidí. To je v pořádku, jde o nákladný produkt a je přirozené, že ne každý si jej může dovolit.

Pastí je růst úroků pro lidi, kteří již hypotéku v poslední době získali. Často, jak potvrzují finanční poradci, na hraně svých možností. A v době, kdy ceny bytů vylétly nesmyslně vysoko.

Pro tyto lidi nastávají dramatické časy. Jízda toboganem, do kterého skočili a netuší, kde se vynoří. Splátky porostou o tisíce korun měsíčně. Už to ostatně začíná a zdražování bude pokračovat. A nejen to. Dá se důvodně očekávat, že vedle růstu úroků se budou měnit i další parametry ekonomiky. Současná historicky nízká nezaměstnanost, ekonomický růst a s tím spojené zvyšování platů nebudou trvat navěky. Snad si každý své možnosti spočítal předem.

Období − zhruba tři uplynulé roky −, kdy měli lidé pocit, že mají poslední možnost dosáhnout na vlastní bydlení, s růstem úroků končí. Nastává nová éra. Možná to bude doba nájemního bydlení, možná se rozhýbe trh s byty zatíženými hypotékou. A otevřou se nové podnikatelské možnosti − pro poradce, realitní makléře, poskytovatele půjček. Uvidíme. Ekonom bude při tom.

Citát týdne

Jestliže se jedná o premiéra, tak o to více a důsledněji musíme prověřovat všechny informace.

Poslanci opět jednají o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a podle šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO) si stranický šéf zaslouží "zvláštní péči".

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama