reklama

Kdo chce být nemocný, ať je nyní. V časech krize už na pořádnou péči nebudou peníze

Ekonom
  • Jsou tučná léta, zdravotní pojišťovny mají z čeho platit naši péči.
  • Ale pokud na jednoho pojištěnce zbývá rezerva pouhá tisícovka, bojme se další hospodářské krize.
  • To už nebude z čeho brát.
jarvis_5a157f7d498e34d8c8a28762.jpeg 1100 korun Foto: archiv

Není ve státním rozpočtu nic cykličtějšího než výběr pojistného. Když jsou dobré časy, lidé jsou zaměstnaní a odvádí daně i pojištění. Když vypuknou horší časy, lidé se propouštějí a v sociálním systému musí být dostatek rezerv, aby dokázal garantovat své služby − ať už jde o penze nebo o náš pobyt v nemocnici.

Je proto škoda, že bez většího povšimnutí zveřejnilo stav svého hospodaření šest zaměstnaneckých pojišťoven obstarávajících přes čtyři miliony pojištěnců (zbytek je u VZP). Pochválily se, že směřují k vyrovnaným rozpočtům, ale jen tak mimochodem informovaly i o tom, že na jednoho pojištěnce jim zbývá rezerva 1100 korun.

To je ještě méně, než se na první pohled zdá. Když ekonomika se­stoupí po cyklu zase dolů, udržet kvalitní zdravotní péči při čím dál menším výběru pojistného bude stát desítky miliard odčerpaných z rezerv.

Vždy takové rezervy pojišťovny dokázaly vytvořit (a populističtí politici na ně útočili, jak si hrabou pro sebe), ale nyní jsou poprvé tučná léta, kdy to nezvládají. Finanční zůstatky na účtech pojišťoven rostou o zanedbatelná procenta.

Stát se odhodlal jen k jediné věci − razantně navýšit platbu státu za státního pojištěnce, tedy děti, důchodce či nezaměstnané. Od Nového roku to bude 920 korun. Ale to nestačí a řeší to především jen chronickou podfinancovanost VZP.

Politici se bojí zvýšit jednu z nejnižších spoluúčastí pacienta u běžných úkonů a léků. A přitom stačí nabídnout funkční model komerčního zdravotního připojištění.

Stejně tak se nechce politikům říznout do už naprosto nepochopitelného a korupčního systému zdravotních úhrad, kde rozhoduje často osobní vazba, nikoliv kvalita péče.

Na reformu nakonec samozřejmě dojde. Ale budeme k ní donuceni v čase krize, až zjistíme, že z té rezervní tisícovky v žádném případě nezaplatíme vše, co stát garantuje. Reforma pak bude o to nepopulárnější a krutější.

Ale asi to tak chceme…

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama