reklama

Babiš si osedlal církevní restituce, aby ho dovezly k většinové vládě

Ekonom
Čtěte více: Babiš Andrej | restituce | církev
  • Podle Andreje Babiše dostaly církve v restitucích o 54 miliard více, než jim mělo náležet.
  • Po právní stránce nemá příliš šancí na úspěch.
  • Ale politicky z toho může vytřískat pěkný kapitál.
jarvis_5a0c0b46498e089686672e25.jpeg 54 miliard Foto: archiv

Vláda katolíků Petra Nečase, Miroslava Kalouska a Bohuslava Sobotky končí, a tím pádem se otřásá i dohoda o církevním vyrovnání z roku 2013. Exkomunista a ateista Andrej Babiš chce zdanit církve, kterým se dle zákona vydává nemovitý majetek za 75 miliard a 59 miliard stát vyplatí během dalších 30 let.

Podle Babiše je to však kšeft předražený o 54 miliard. Spolu s KSČM a SPD Tomia Okamury by na církve uvalil daň z příjmu.

Babiš velmi dobře ví, co dělá. Jakákoliv změna církevního narovnání by musela být odsouhlasena i druhou stranou, tedy samotnými církvemi. To samozřejmě nehrozí. Zároveň to už několik zákonodárců zkoušelo u Ústavního soudu, který zákon neshledal protiústavním.

Takže se vlastně není o čem bavit, ať už restitucím fandíme, či ne. Jakékoliv nové zdanění restitučního vyrovnání by církve pravděpodobně úspěšně napadly u soudu.

Jenže vedle právního aspektu je tady i ten politický. A o ten Babiš hraje především.

Budoucí premiér má samozřejmě pravdu, že 59 miliard je hausnumero. Nikdy nejde přesně spočítat něco, co se rozkrádalo desítky let. Nelze tak přesně určit, kolik má stát metr čtvereční zemědělské půdy. Babiš ale zatajuje, že vedle narovnání jde přece i o definitivní odluku českého státu a církve. A ta cena za to je asi přijatelná.

To už se však za ty roky zapomnělo. A ne kvůli Babišovi. Připomeňme třeba i billboardy ČSSD z roku 2012 s hrabivýma rukama prelátů nad 134 miliardami.

Babišovi tak stačilo osedlat připraveného koně, na kterém lze úspěšně rajtovat v české politice, dokud nesestaví většinovou vládu. Buď se ze zdanění restitucí stane tmel extremistické vlády ANO, SPD a KSČM, nebo právě strachem ze zdanění náhrad nažene do svého kabinetu lidovce a Bohuslav Sobotka přesvědčí dezorientovanou ČSSD, aby to s ANO znovu zkusila.

Babiš věc hraje sice bezskrupulózně, ale zato velmi účinně. Při boji o získání důvěry pro vládu ANO je zjevně dovoleno použití všech dostupných prostředků.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama