reklama

Investujte jako žena, radí "poslední čestná analytička" z Wall Street Sallie Krawchecková

Ekonom
Čtěte více: investice | USA | ženy | Česká republika
  • Pracovala jako manažerka v bankách Merrill Lynch či Smith Barney.
  • Pak Sallie Krawchecková založila investiční start-up Ellevest zaměřený na investování žen.
  • "Bereme v úvahu jejich nižší příjmy, delší dobu dožití a finanční rizika, z nichž některá se pojí s mateřstvím," říká Krawchecková.
Sallie Krawchecková, zakladatelka investičního start-upu Ellevest Sallie Krawchecková, zakladatelka investičního start-upu Ellevest Foto: Reuters

V manhattanských kancelářích investičního start-upu Ellevest, jenž se zaměřuje na ženy a jejich finanční potřeby, zavedla místo příspěvku na obědy lednici na prosecco. A v dvojrozhovoru pro americký časopis Vogue, kde se objevila po boku své kamarádky, tenisové superhvězdy a zdatné obchodnice Venus Williamsové, prohlásila: "Tomu, čím se živí Venus, moc nerozumím. Našemu přátelství pomohlo, že ona vcelku rozumí tomu, co dělám já."

Sallie Krawchecková, zakladatelka Ellevestu, je podle amerického časopisu Fortune "poslední čestnou analytičkou z Wall Street". To je výhodné označení, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že během své kariéry držela vrcholové pozice v bankách Merrill Lynch, Smith Barney či Citi Private. Ty během světové finanční krize z roku 2008 sehrály trudnou úlohu v osudech mnoha věřitelů a podílely se na úpadku pověsti celého oboru. Trauma spojené s otřesem trhů má ve Spojených státech společenské důsledky dodnes a není radno je podceňovat: například podle časopisu New Yorker je někdejší ambice mladých Američanů "urvat bank prací na Wall Street" přitažlivá asi jako "zotročování domorodého obyvatelstva v zemích třetího světa". Jenže Krawchecková je chytrá a její PR tým výkonný. Plán Ellevestu je s ohledem na jeho ambice racionální i bohulibý − jeho slabinou však mohou být předsudky.

Když se člověk v nejbližším okolí zeptá, čím by mohl být užitečný investiční projekt zaměřený na ženy, dostane se mu množství zábavných odhadů: "Vytváří finanční rezervy pro případ, že je potřeba bezodkladně zakoupit diamantový hřeben?" "Je to záminka pro večírek?"

Krawchecková, jejíž web na žádném místě není růžový, však přichází s realistickým předpokladem: "Ellevest pracuje se skutečným průběhem ženské kariéry, která zaznamenává vrchol a útlum v jiných životních obdobích než mužská. Naše platforma bere v úvahu jejich reálné − tedy obecně nižší − příjmy, delší dobu dožití a finanční rizika, z nichž některá se pojí s mateřstvím. A ne, dodneška to ještě nikoho jiného nenapadlo."

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Zuzana Válková
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama