reklama

Nevzdávat se je víc než mít nápad, říká zakladatel miliardového start-upu Apiary Jakub Nešetřil

Ekonom
Čtěte více: osobnosti | podnikatel | IT | start-up
  • Jeden z nejúspěšnějších českých start-upů koupil technologický gigant Oracle za zhruba 1,4 miliardy korun.
  • Nejtěžší je podle zakladatele Apiary Jakuba Nešetřila nezbláznit se z nabytých peněz a žít, jako by se nic nestalo.
  • Nešetřil nyní pracuje jako viceprezident Oracle, ale lákalo by jej znovu rozjet malou firmu.
jarvis_59f9a874498e089684f1262a.jpeg Jakub Nešetřil, zakladatel společnosti Apiary Foto: Matej Slávik

Osmatřicetitelému muži z Roztok u Prahy se letos podařilo něco, o čem sní statisíce mladých programátorů po celém světě. Jeho IT firmu Apiary, kterou před šesti lety založil se dvěma kamarády, v lednu koupil globální technologický gigant Oracle za částku, která se podle odhadů pohybuje kolem 1,4 miliardy korun. Do Oraclu přešel celý tým Apiary, který vyvíjí nástroje pro vzájemnou komunikaci různých internetových aplikací, a Jakub Nešetřil se zároveň stal viceprezidentem firmy pro vývoj těchto produktů.

Jak se vám od doby, co vás koupil Oracle, změnil život?

Před časem jsme se s manželkou shodli, že nejtěžší bude pracovat na tom, aby se v našem životě nic nezměnilo. Snažíme se žít, jako by se nic nestalo. Mám ale radost, že jsme se díky akvizici mohli vrátit do Prahy, na tom mi hodně záleželo. Mám dva syny, Prokopa a Vojtěcha, a před rokem ani jeden z nich nemluvil pořádně česky. Mladšímu by to šlo odpustit, protože mu byl rok a půl, ale u toho druhého už mi to přišlo nevhodné. Dlouho jsem chtěl, aby uměli nejen anglicky, ale i česky a aby měli českou identitu.

Takže nebojujete s nutkáním koupit si tryskáč, jachtu nebo odjet na rok na Havaj?

Tryskáč ani jachtu určitě ne, s tou Havají je to trošku blíž. Ale moje žena ani já nejsme z bohatých poměrů a celou dobu, co jsme provozovali start-up, jsme neměli na nic peníze, takže ta změna je velmi náhlá. Dívali jsme se na statistiky, co se stane s lidmi, kteří vyhrají v loterii, a je to dost depresivní. Většinou se buď zblázní, nebo do půl roku o všechno přijdou. Tak jsme se prostě rozhodli, že ty peníze někam zaparkujeme a pokusíme se žít stejně jako dřív.

Se ženou jsme se shodli, že nejtěžší bude zařídit, aby se v našem životě nic nezměnilo. Snažíme se žít tak, jako by se nic nestalo.

Ovlivnilo vás nějak, že vaši rodiče jsou vysokoškolští učitelé matematiky a statistiky?

Jako kluk jsem běhal v tričkách z různých matematických konferencí a vyrostl jsem v představě − což si myslím dodnes −, že matematika je krásné povolání. Odmalička jsem si myslel, že budu matematikem. Až na univerzitě jsem zjistil, že je to taky ohromná intelektuální dřina a každý neúspěch si člověk bere velmi osobně. To mě hrozně rozčilovalo. Tak jsem se místo toho stal programátorem. Dlouhou dobu jsem si nemyslel, že budu řídit firmy, ale na programování mě vždycky bavilo, že z ničeho vytvářím něco, a řízení firmy se tomu v něčem podobá. Myslím si, že důležitá je vášeň.

Apiary prošlo cestou, o které sní všechny start-upy. Nejdřív seženou malou investici, pak větší a nakonec je koupí globální hráč. Usilovali jste od počátku o tento scénář?

Start-up jsme zakládali krůček po krůčku a možná typicky česky jsme si zpočátku odmítali věřit. Nevěděli jsme, že to bude trvat šest let a že to prodáme mezinárodní firmě. My jsme ani ze začátku nechtěli žádný start-up zakládat.

jarvis_59f9a874498e089684f12631.jpeg
Českých akcionářů byla víc než polovina, takže kapitál, který firma vygenerovala, přitekl i do České republiky, říká Jakub Nešetřil.
Foto: Matej Slávik

Proč jste jej nakonec založili?

Když jsme v roce 2010 vyhráli s naším nápadem mezinárodní programátorskou soutěž, považovali jsme to za omyl. Ale ještě půl roku poté nám lidé psali, jestli z toho skutečně uděláme firmu, a my jsme pořád říkali ne. Pak jsme se jednoho dne rozhodli, že se přece jen přihlásíme do akceletátoru pro start-upy. Mysleli jsme si, že nás nevezmou, poslali jsme přihlášky asi na čtyři místa a oni nás všude vzali, s čímž jsme nepočítali. Tak jsme si řekli, že to tedy zkusíme.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Richter
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama