Dělali svou práci skvěle, a proto byli povýšeni a dnes vedou výrobní týmy. Jenže mistrům často chybí praxe v řízení lidí, což mívá vliv na to, jak dokážou zvládat náročné situace, kterým jsou denně vystavováni. Každé selhání ale stojí peníze, či dokonce zapříčiní odchod talentovaných lidí. Proto mediální dům Economia a jeho vzdělávací tým Economia Trainings připravily vzdělávací program Akademie mistrů. Ten ukáže firmám, že je třeba obrátit se do vlastních řad a ptát se, co mohou udělat pro to, aby si zaměstnance udržely.

Akademie postupně provádí vedoucí pracovníky z výroby vybranými zásadami řízení a vedení lidí na jejich vlastních případech z praxe. Přínosem je tedy především to, že si z tréninků odnesou řešení vlastních složitých situací, která budou moci ihned uplatnit v praxi.

Mistři, vedoucí, šéfové týmů a směn, kteří byli často povýšeni z řad operátorů a nemají osobní zkušenosti s vedením lidí, se tak mohou systematicky rozvíjet v manažerských dovednostech. Sami si přijdou na definici kvality managementu a procesu neustálého zlepšování, naučí se komunikovat a řídit proces změn.

Tréninky jsou prokládány řešitelskými workshopy, jejichž cílem je odstranit překážky, které mistrům zpočátku brání uplatnit naučené dovednosti v praxi. Školená témata jsou zaměřena na uvědomění si vlastní role a zodpovědnosti, zvládání problémových situací, řízení jednotlivců, řízení týmu a konečně na podporu a řízení změn.

Témata řízení jednotlivců a řízení týmu pracují s přístupem k vedení lidí dříve nepraktikovaným: ještě nedávno platila zásada, že vedoucí nemá "tahat" do práce své emoce; dnes se naopak vedení lidí prostřednictví emocí jeví jako jeden z klíčových momentů motivace a loajality pracovníků k zaměstnavateli.

Jak říká lektorka a odborná garantka Akademie mistrů Iva Šubrtová: "Mistr chodí do práce žít, ne pracovat. Je to nejdůležitější manažerská linie v podniku, řídí a ovlivňuje největší počet lidí. Jestli jsem někdy měla radost z výsledků své práce, tak to bylo právě s mistry, když byly vidět výsledky v podobě snížení fluktuace, vůle řešit problémové situace samostatně nebo jednoduše chodit znovu do práce s úsměvem."

Mistr ve výrobě dnes patří k ohroženým druhům. Riziko vyhynutí je zde přímo úměrné skepsi, s jakou se tito pracovníci potýkají pokaždé, když jejich tým opouští sotva zaškolený nováček nebo mazák, kterého přetáhla konkurence. V boji o pracovní síly se přeplácí a podkuřuje, systémové řešení však na nenasyceném trhu práce nikdo nenašel. Nezbývá než se obrátit do vlastních řad a ptát se: Co můžeme udělat pro to, abychom si zaměstnance udrželi? A abychom si vychovali z nováčků srdcaře, kteří budou chtít ve fabrice zůstat?

Řešením je Akademie mistrů, která vychází ze zkušeností s realizací u velkých mezinárodních výrobních značek nebo tuzemských regionálních firem, od těžkého strojírenství až po sterilně čistou výrobu. Lektoři se všude setkávají se stejným zadáním: "Naučte naše mistry mít situaci pod kontrolou, neeskalovat problémy výše a řešit je sami."