reklama

Velký byznys v šedé zóně. Na Airbnb

  • Ve srovnání s evropskými metropolemi pronajímá byty v Praze přes Airbnb mnohem více firem a podnikatelů.
  • Nejvíce je však stále těch, kteří nabízejí krátkodobé pronájmy jednoho bytu.
  • Ekonom vybral příběhy pronajímatelů z Prahy a Brna, kteří na Airbnb úspěšně podnikají.
Sdílená ekonomika v podstatě smazala rozdíl mezi podnikateli a lidmi, kteří přes Airbnb pronajímají třeba jen pokoj. Sdílená ekonomika v podstatě smazala rozdíl mezi podnikateli a lidmi, kteří přes Airbnb pronajímají třeba jen pokoj. Foto: Shutterstock

Začínal jsem s noclehem pro kamarády

Do kavárny nedaleko obchodního centra Palladium přichází vysoký mladík. Přijel Uberem, který podle svých slov využívá denně v Praze i při cestách po světě. Představí se, ale své jméno zveřejnit nechce. "Nechci být první na ráně, až to praskne," říká. "Můžete o mně napsat třeba jako o Pavlovi."

Pětadvacetiletý muž studuje na jedné z pražských vysokých škol, zároveň ale patří k poměrně velkým ubytovatelům na pražské Airbnb scéně. Návštěvníkům hlavního města nabízí k pronájmu několik desítek bytů a podle svých slov ubytoval za tři roky, kdy se této činnosti věnuje, kolem 20 tisíc lidí. "Vyrostl jsem v paneláku na okraji Prahy a vždycky jsem si říkal, že bych chtěl byt v centru. Tak teď jich mám čtyřicet," říká.

Podniká se dvěma společníky, ale firmu nemají, vše je vedeno na fyzickou osobu. Z nabízených bytů vlastní jen tři, ostatní si pronajímají od majitelů a jemu a jeho kolegům zůstává v průměru 20 procent výnosu. Několik bytů pronajímají dlouhodobě.

První byt umístil na Airbnb v roce 2014. "Kamarádi tehdy přijeli na studentskou výměnu, tak jsme pro ně pronajali byt na Starém Městě," vzpomíná. Když odjeli, pronájem nezrušil, ale začal byt se souhlasem majitele nabízet na Airbnb. "Zjistili jsme, že je o něj obrovský zájem. Pak se v domě, kde jsme bydleli, rekonstruoval byt, tak jsem šel za majitelkou, která bydlela jinde, a navrhl jí, že si ho pronajmu a dám ho na Airbnb. Ona souhlasila, fungovalo to a pak mi ještě doporučila další majitele, s nimiž jsem se taky domluvil," popisuje své začátky.

Za první rok tímto způsobem nasbíral pět bytů a pokračoval dál. Postupně koupil dva byty a další tři spoluvlastní. Zbývajících 35 má pronajatých. Každý týden se mu někdo ozve s nabídkou bytu k pronájmu. Vlastní webové stránky nemá, zájemci se mu obvykle ozývají na doporučení.

Základem úspěchu je zajímavý byt na dobrém místě. Jde hlavně o design a uspořádání, samotné vybavení není až tak důležité.

Začátky ale byly složité. Pronajaté byty musel se společníky upravit; do každého investovali v průměru zhruba 200 tisíc korun. "Dva roky jsme nevěděli, za co si příští týden nakoupíme jídlo. Pracovali jsme 16 hodin denně, opravovali a malovali pronajaté byty," vzpomíná. Zlom přišel loni v létě, když zjistili, že už nemají další nemovitosti, do kterých by investovali. "O penězích mluvit nechci, přibližnou částku si každý dovede spočítat. Řekl bych jen to, že je pro nás důležité, že nám pronájmy umožňují financovat další podnikání v jiném odvětví," uzavírá debatu o zisku z Airbnb.

Mezi nejluxusnějšími byty v jeho nabídce je velký, více než stometrový apartmán v srdci Starého Města, v němž jedna noc vyjde na několik tisíc korun. Velké byty v centru mají podle něj mnohem vyšší výnos z krátkodobých než dlouhodobých pronájmů, nejvyšší návratnost investic mají ale menší byty spíše na okraji historického centra.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jan Richter
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama