reklama

80 tisíc

Čtěte více: ČSSD | politika | daně
  • ČSSD už nechce rozdělovat společnost na 50tisícovém příjmu.
  • Nyní by laťku posunula na 80 tisíc, aby si nerozzlobila střední třídu.
  • Problém je, že to pak ale už vůbec inženýrům z Lidového domu nevychází.
jarvis_599d6e1d498e27acfc22e34c.jpeg 80 tisíc Foto: archiv

Jarní daňový program měl být startem velké ofenzivy ČSSD, která tak začne postupně dohánět ANO, protože každý poctivý pracující uvidí, jak jsou pro něj daně podle sociálních demokratů výhodné. Stal se ale pravý opak. Strana naštvala k nepříčetnosti střední třídu a nyní potupně mění na poslední chvíli své plány.

ČSSD navrhla zavést čtyři daňové sazby u příjmů zaměstnanců, výhodnost nové úpravy se měla lámat těsně pod 50 tisíci korunami měsíčně. Jenže inženýři z ČSSD nepochopili, že příjem 50 tisíc s několika dětmi a hypotékou nemusí být v Česku žádné velké bohatství.

Rychle tak posouvají hranici na 80 tisíc a odhalují naplno nedomyšlenost celé reformy. Už v té původní bylo choré, že stokoruny navíc pro více než 90 procent zaměstnanců mělo zaplatit jen několik procent nejbohatších, aby celá změna zůstala pro státní finance daňově neutrální.

Při 60tisícovém platu jste tak už kvůli ČSSD tratili dva a půl tisíce, při 100tisícovém 11 a půl tisíce. Pokud se nyní má hranice posunout na 80 tisíc korun, pak na bohatší v této republice číhá naprosto nepřijatelně vysoká daň. Je nepochybné, že spousta bohatých lidí by si našla nejrůznější cesty, jak tyto vysoké daně neplatit.

Celé tažení ČSSD je o to nepochopitelnější, že nůžky mezi chudými a bohatými jsou u nás jedny z nejméně rozevřených v Evropě, stejně tak ohrožení chudobou je relativně nízké. Problémem nejsou příliš vysoké zisky bohatých, ale to, že obecně z celkových nákladů práce zůstává příliš nízký čistý příjem. Proto je lepší snižovat odvody než vše házet na hrb údajným boháčům.

To samozřejmě neznamená, že vysokopříjmoví si nezaslouží promyšlenou reformu daní. Think-tank IDEA už před lety přišel s jednoduchým nápadem zastropovat odvody na pojistné a z příjmů nad čtyřnásobek průměrné mzdy platit 40procentní daň.

Výsledkem by bylo jednoduché a transparentní prostředí pro bohatší. Ale rozhodně by to neudělalo kdovíjakou nadílku do státní kasy. Což ČSSD právě nyní potřebuje, a proto vymýšlí tyto nesmyslné "hoodovské" daně.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama