reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Při pěstování řepky se do půdy dostává velké množství pesticidů. Ty nakonec pijeme ve vodě, která teče z kohoutků. To je fakt, který se nyní ukazuje a jemuž věnujeme hlavní téma aktuálního čísla Ekonomu. Tím, co dělá s tělem koktejl těchto chemických produktů, se dosud nikdo hlouběji nezabýval.

To je divné. Když se před lety rozhodlo, že se do nafty a benzinu budou přimíchávat biosložky, o žádném pití pesticidů nebyla řeč. To si pamatuji přesně. Naopak, měla to být cesta k lepšímu světu.

A ouha, stojíme ve slepé uličce. Fázi očekávání následuje fáze zklamání. V případě biopaliv jde o dvojí pýchu. Rozumu. Opět jsme si mysleli, že víme všechno a nic nás nepřekvapí. A pýchu "dotační". Jistí lidé se prostě cítí být povoláni určovat druhým, které v životě neviděli, co je jejich zájmem. Doufejme, že přichází soumrak biopaliv. Pole se vrátí obživě. Raději nepátrejme, kolik nás tento experiment stál.

V aktuálním vydání Ekonomu dále přinášíme rozhovor s Tomášem Filipem, šéfem české Universal Music, mimo jiné o stahování hudby načerno. Poradíme, jak si říci o kompenzaci za způsobenou škodu, nebo se dočtete o novém fenoménu v pracovním prostředí: chronické nepozornosti.

Citát týdne

Nečekala bych, že budou nejasnosti v emisních testech takovým způsobem využívány. To není v pořádku a jsem kvůli tomu také naštvaná.

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala autovýrobce za emisní podvody.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama