reklama

Krutých 2191 dnů s Alenou Vitáskovou

  • Když v srpnu 2011 Alena Vitásková nastupovala do čela Energetického regulačního úřadu, všichni tušili, že to bude velké.
  • Ale 2191 dnů její vlády překonalo veškerá očekávání.
  • Je jenom dobře, že končí.
jarvis_5981a7c7498e42eecd1327f0.jpeg 2191 dnů Foto: archiv

Okolnosti jejího nástupu do čela mocného regulačního úřadu už dnes nejsou podstatné, byť dosud se spekuluje, zda bychom její šestiletou vládu vůbec měli bez mocného přičinění vedoucí kanceláře premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Rázná Vitásková, které se přezdívalo "plynová královna", brzo začala úřad čistit od bývalého vedení. Zároveň politici zjistili, že s tím už nic nenadělají. Z předsedy regulátora učinili zákonem prakticky nedotknutelnou figuru a Vitásková si to další roky náramně užívala. Jak choré vztahy mezi regulátorem a exekutivou panovaly, ukazuje i její poslední otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v němž ho viní z fatálního selhání při výběru jejího nástupce. Respektive nástupců, protože úřad nově bude řídit pětičlenná rada.

Vitásková postupně utvořila v ener­getice svět, kdy prakticky s každým zúčastněným v oboru byla nějak v konfliktu. Nutno ale uznat, že ne vždy ona byla iniciátorem. Kauza solárních baronů se udála ještě před jejím nástupem, ona pak už jen řešila důsledky. A to zcela po svém: to znamená, že si vždy vylezla na barikádu a všechny spolehlivě rozhádala.

Vitáskové se vlastně není moc co divit, že vše brala tak osobně: nepravomocně je odsouzená v kauze fotovoltaik na 8,5 roku, a prý ji chtěli dokonce zavraždit.

Její poslední roky už byly jen festivalem naschválů. Vláda se Vitáskovou snažila nepříliš chytře odvolat s účinností nového služebního zákona. Tlak ustála a na oplátku kandidovala minulý podzim na senátorku za Úsvit na Ostravsku. Kdy byla nejmocnější úřednicí státu a kdy političkou, nebylo tehdy vůbec snadné rozlišit.

Šestileté funkční období, ze kterého nelze být prakticky odvolán, se zdá být jako celkem dlouhá doba, aby se člověk zapsal do historie. Ale Vitásková zvládla navršit tolik kauz, jako by tam seděla alespoň let dvanáct.

Výsledkem je podle kritiků nepříliš dobře fungující úřad, který nadělal příliš zlé krve. A také nové kolektivní vedení úřadu, ve kterém se zřetelně odráží snaha politiků už pro příště nedopustit tak svéhlavou samovládu, jako tomu bylo za této "Johanky z ERÚ".

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama