Švýcarský potravinářský gigant Nestlé v pololetí zvýšil zisk o 19 procent na 4,9 miliardy švýcarských franků (113,6 miliardy korun). K výsledku ale přispěly mimořádné položky, tržby se kvůli prodeji některých aktivit a vývoji směnných kurzů naopak snížily. Podnik ve čtvrtek také oznámil, že celkové tržby mu klesly o 0,3 procenta na 43 miliard švýcarských franků (994,6 miliardy korun).

Firma loni zaúčtovala mimořádné daňové výdaje, které jí snížily zisk. Takzvané organické tržby, které nezahrnují výkyvy směnných kurzů, akvizic a odprodeje majetku, se v prvním letošním pololetí zvýšily o 2,3 procenta, zaostaly ale za odhady analytiků.

Generální ředitel Mark Schneider v prohlášení uvedl, že výsledky jsou v souladu s očekáváním firmy. Úspory způsobené restrukturalizací a zlepšením výkonnosti vykompenzovaly nárůst cen komodit.

Firma současně mírně zhoršila výhled na letošní rok. Doposud uváděla, že se organické tržby zvýší o dvě až čtyři procenta, teď jejich růst odhaduje spíše v dolní polovině vytyčeného pásma.

Podle analytiků výsledky zvýší tlak na firmu, aby učinila změny a podnikla kroky, které by podpořily růst. Fond Third Point miliardáře Daniela Loeba v červnu oznámil, že získal v Nestlé podíl 1,25 procenta a začal tlačit na změny v firmě. Mimo jiné požaduje prodej vedlejšího majetku, jako je podíl Nestlé v kosmetické firmě L'Oreal. O den později společnost Nestlé oznámila program odkupu akcií za 20 miliard švýcarských franků a uvedla, že bude kapitálové výdaje směřovat na vysoce rostoucí části svých aktivit, jako je péče o domácí mazlíčky, kojenecká výživa, káva a balená voda.

Nestlé je největším producentem balených potravin na světě. Vyrábí například kávu Nescafé, čokoládové tyčinky Kit Kat, cereálie Nesquik nebo kořenicí směsi Maggi. V Česku patří do skupiny továrny Zora Olomouc a Sfinx Holešov se značkami Orion, Studentská pečeť, Margot, Kofila, bonbony Bon Pari, Jojo a Lentilky.