reklama

Z boje o minimální mzdu se stala zákopová válka

Čtěte více: politika | volby | ČSSD | minimální mzda
  • Na počátku Sobotkovy vlády bylo celkem pochopitelné, že po letech nenavyšování se minimální mzda zvedla.
  • Ale pak se z oprávněného boje stala nekonečná zákopová válka, u které nevíme, jak skončí.
  • Je nejvyšší čas zatáhnout za záchranou brzdu a politický boj nahradit co možná nejvíce apolitickým vzorečkem pro výpočet minimální mzdy.
jarvis_592ea48f498ec227e1a1befc.jpeg 12 200 korun Foto: archiv

Když se Bohuslav Sobotka stal na počátku roku 2014 premiérem, asi ani on nedoufal, že minimální mzda bude každý rok poskakovat v takovém kvapíku. Z 8500 korun na počátku tohoto kabinetu ji Sobotka vytáhl na 11 tisíc v letošním roce. A ani to mu nestačí. Ve volebním roce je potřeba jít přece ještě výše. Odboráři chtějí 12 500, zaměstnavatelé naříkají a ministerstvo práce navrhuje "jen" 12 200 korun.

Sobotka přesvědčil veřejnost, že růst minimální mzdy je jednoduchým a účinným způsobem podpory nízkopříjmových pracujících. Ale tak snadné to rozhodně není.

Neplatí sice jednoduchá rovnice, že zvyšování minimální mzdy automaticky zvyšuje nezaměstnanost, ale může na českém poměrně nepružném pracovním trhu vytlačovat nízkopříjmové do jiných pracovních kontraktů − od nejrůznějších dohod o provedení práce až po práci načerno. Což nikdo nechce. Kalibrovat minimální mzdu je proto v každém státě jeden z nejobtížnějších úkolů pro vládní ekonomy − pokud jsou tedy zodpovědní a nestřílí, jako u nás, částky od boku.

Na počátku Sobotkovy vlády bylo asi celkem pochopitelné, že po letech nenavyšování se minimální mzda zvedla. Ale pak se z oprávněného boje stala nekonečná zákopová válka, u které nevíme, jak skončí. Minimální mzda už dosahuje dvou pětin průměrné mzdy, a ČSSD přesto pořád není spokojena.

Je nejvyšší čas zatáhnout za záchrannou brzdu a politický boj nahradit co možná nejvíce apolitickým vzorečkem pro výpočet minimální mzdy. V mnoha zemích EU je indexace navázána na růst spotřebitelských cen, lze ale jistě zvolit i jiné indikátory.

Cíl je však pořád stejný. Růst minimální mzdy má být pro podni­katelskou sféru předpokládatelný a má s ním jít už dopředu kalkulovat ve financích na příští roky. A pokud do minimální mzdy mohou výrazně promlouvat politici, pak ji musí nechat rok dva na pokoji, aby se firmy přizpůsobily.

Není to nic těžkého. Není to nic nepochopitelného. Ale také to bohužel není nic, co by politici snadno přijali za své. Zvláště ne před volbami.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama