reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Český paradox: všichni dávno víme, kde jsou místa s největší koncentrací sociálních problémů. Ať se podíváte na tabulky nezaměstnanosti, počtu exekucí či platů, pořád jsou to severní Čechy a severní Morava. Fakt, že problémová místa téměř přesně kopírují oblast bývalých Sudet, není náhoda. Důvody si umí doplnit průměrný středoškolák.

Zarážející je, a to je ten paradox, naše neschopnost situaci změnit. Přestože to víme desítky let, nic s tím nenaděláme.

Součástí onoho paradoxu je, že stát má tuny plánů, bohulibých nápadů, dotací, úlev a projektů, ale k místním lidem jejich plody jaksi nedoputují. Mezi reálným životem, kam patří i špatné vzdělání, neschopnost či nechuť najít práci, drogy, dluhy a exekuce, a velkými tezemi politiků zeje obří vzduchoprázdno.

Netvrdím, že v Ekonomu známe ideální řešení. Což neznamená, že bychom na situaci neměli upozornit. Je zřejmé, že volný trh věc nevyřeší. Jestli mají existovat dotace či nějaká forma podpory, není pro ně lepší místo než bývalé Sudety. Klíčové je vymyslet, jak to udělat, aby z velkých plánů byl i reálný užitek. Aby Sudety nebyly naše ostuda.

Citát týdne

Jak se dlouho pohybuji ve světě piva, zejména v zahraničí, jsem čím dál víc přesvědčen, že české pivo je nejlepší na světě. Budvar si zaslouží podstatně více, abychom hráli výraznou roli na top deseti dvaceti trzích.

Petr Dvořák
Někdejší mezinárodní ředitel značky Pilsner Urquell ve společnosti SABMiller, který od května nastoupí na post šéfa Budvaru.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama