reklama

Češi nedokáží být na své úspěchy hrdí. Chci to změnit, říká Helena Kohoutová

Čtěte více: osobnosti | podnikatel | produkce | hudba
  • Našla se v propojování lidí, zejména těch z českého byznysu.
  • Loni si potřásla rukou s více než třemi tisícovkami podnikatelů na setkáních a akcích, které pořádá její firma Helas. Ta měla loni obrat v desítkách milionů korun.
  • "Organizování je můj talent," říká Helena Kohoutová.
Majitelka společnosti Agentura Helas Helena Kohoutová Majitelka společnosti Agentura Helas Helena Kohoutová Foto: Tomáš Nosil

Helena Kohoutová byla talentovanou pěvkyní, která s operními áriemi objížděla Evropu. Vnitřně však směřovala jinam. Na podzim roku 1997 odzpívala své poslední vystoupení. Pak založila společnost Helas a od té doby propojuje úspěšné české byznysmeny.

Jen v loňském roce, jak říká, "podala ruku" více než třem tisícům podnikatelů na mnoha akcích a společenských setkáních, která organizuje.

Je zakladatelkou Ocenění českých podnikatelek, před dvaceti lety založila Helas New Encounters Club. Na jeho akcích se scházejí lídři tuzemského byznysu. Je organizátorkou Exportní ceny DHL UniCredit, založila dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club. Je neutuchající organizátorkou.

"Majitelé firem si ani sami neuvědomují, jak důležitou roli pro českou společnost hrají," vyplynulo jí po letech práce pro tuzemský byznys. I proto nyní založila nový projekt Ocenění českých lídrů. Ten má s podtitulem Budujeme hrdé Česko ocenit nejúspěšnější ryze české velké podniky. "Je tu mnoho odvážných lidí a je dobré je podpořit," říká Kohoutová.

Představte si, že jsem úspěšný majitel významné české firmy. Řekněte mi, proč mě mají zajímat vaše akce?

Kdo je úspěšný, tak je úspěšný se mnou i beze mě. Ale důvodů, proč by se firma měla přihlásit nebo přijmout naši nominaci, je několik. Je to ocenění firmy, ocenění práce jejích lidí, jejích služeb a výrobků. Dobré jméno se buduje tím, že je firma vidět a slyšet. Jestliže můžu přijmout nominaci a nikdo po mně nic nechce, žádný finanční příspěvek, tak je to nejlepší reklama. Druhá věc je psychologická. Řada lidí mi říká, jak jim to stmelilo kolektiv, pomohlo zlepšit firemní kulturu. Pak je to osobní záležitost. Představte si, že jste majitel. S kým máte probrat svoje starosti? Nikomu ve firmě je říci nemůžete. Je mnoho věcí, které pochopí jenom další majitel. A potkat se v uvolněném, přátelském prostředí takovýchto lidí je inspirace k nezaplacení. Lidé si platí kouče a mentory. Proč to dělají? Protože se potřebují vypovídat a poradit s někým, komu věří. A také, každý má nedostatky a silné stránky. Když se porovnám s ostatními lídry, můžu si říct, jakým lídrem bych chtěla být.

K podnikání mě přivedla přirozená touha potkávat se s lidmi, kteří také mají neustálé každodenní nutkání něco udělat, něco vymyslet.

Čím se liší váš poslední projekt Ocenění českých lídrů? Pro koho je a proč vznikl?

Chceme ocenit nejlepší ryze české podnikatele. Jsou to firmy, které mají vynikající rating a scoring. Mají alespoň 200 milionů korun obrat. Majitelé jsou čeští občané a je tam český kapitál. Není v nich zahraniční investor. Firma není off-shore. Projekt má ambici nejen předat ocenění, ale sdružit a propojit tyto české lídry a vytvořit prostředí pro vytváření obchodních příležitostí.

Kolik takových firem v Česku je?

Byli jsme překvapení, že jich je jenom něco přes 1300.

Myslíte, že firma, která získala peníze například od zahraničního investičního fondu, již není česká?

My říkáme český kapitál. Samozřejmě je tady mnoho skvělých firem, které využily pobídek přímých investorů nebo různých fondů. To je naprosto v pořádku. Každý byznys pro svůj růst potřebuje nové finanční prostředky. To není nic špatného. Já jenom říkám, že tady máme skvělé české lidi, kteří jsou v něčem jiní a mimořádní, a ty chceme podpořit.

jarvis_59008699498e0baf750d1602.jpeg
Když si něco vysním, tak jdu a udělám to. Nemám ráda povídání „co by kdyby“, říká Helena Kohoutová.
Foto: Tomáš Nosil

Kdy vyhlásíte vítěze?

První ročník jsme zahájili 1. března, 7. června budou předána ocenění.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama