Internet věcí se tváří jako poslední výkřik konektivity, ale jestli chcete jít s dobou, zapomeňte na něj. Za obzorem budoucnosti se chystá něco ještě lepšího: internet lidí (Internet of People, IoP). Ano, pochopili jste to správně, už se nebudou spojovat pračky s ledničkami, auta s domy a televize s osvětlením bytu, ale věci se propojí přímo s vámi − v nejjednodušší podobě pomocí vašeho smartphonu nebo něčeho podobného, ale nevylučuje se ani čip zavedený pod kůži.

Pro fanoušky sci-fi není tento koncept nic nového. Už v polovině minulého století napsal Ray Bradbury povídku Přijdou vlahé deště, v níž sofistikovaný dům obsluhuje své majitele, přestože jsou dávno mrtví. Přímé propojení různých zařízení s lidmi může skutečně od základu změnit podstatu civilizace.

"Kombinací internetu věcí a internetu lidí vznikne nová kvalita − internet všeho," konstatuje Andrew Targowski, polsko-americký kybernetik specializovaný na otázky vlivu IT na společnost. "Dopad na společnost i ekonomiky bude v průběhu 21. století přinejmenším stejný, jaký měla průmyslová revoluce v 19. století," tvrdí.

Podle populárního britského astrofyzika Stephena Hawkinga jsou lidé spojeni internetem tak, jako jsou v mozku spojeny neurony svými synapsemi, takže se z lidstva stává jakýsi megamozek. Jenže "synapsemi" mezi lidmi a sítí jsou těžkopádné klávesnice a displeje. Posláním internetu lidí by proto mělo být omezující rozhraní odstranit.

Pokud chce člověk přežít ve světě plném technologií, musí se stát kyborgem.

Návrat lidského faktoru

Je tady ale ještě jeden důvod, o kterém se však většinou moc nemluví. Objevují se mnohé ohlasy, kvůli nimž vzbuzuje internet věcí nedůvěru. Proto nepostupuje tak rychle, jak optimistické prognózy už několik let tvrdí. Internetové domy a byty předváděly počítačové firmy už v 90. letech, a přesto je o ně dodnes minimální zájem. Rčení "můj dům, můj hrad" funguje i ve vztahu majitele k příliš chytré elektronice − stejně jako k automobilům a dalším věcem.

Své dělají i obavy z hackerů. Joseph Steinberg, publicista specializovaný na problematiku kybernetické bezpečnosti, v časopise Forbes zveřejnil přehled případů, kdy útočníci prostřednictvím internetu převzali kontrolu nad zařízením domácností nebo bezpečnostními kamerami.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.