reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial | koruna | měna | euro
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Je patrně otázkou dnů, kdy přestane být koruna pevně vázána na euro a začne se vůči této měně pohybovat. Pro Čechy to bude mít spoustu důsledků. O některých se mluví častěji, o jiných téměř vůbec. Na co se tedy máme připravit? A může na očekávaném pohybu kurzu vydělat i běžný Čech?

Exportéři již své přípravy dokončují. Kromě běžného zajištění na konkrétní kurz se stále víc rozšiřuje okruh firem, které nejen vyvážejí za eura, ale v této měně i nakupují. A to i v Česku. Část ekonomiky se tak postupně stále víc stává jakousi neoficiální součástí eurozóny.

Zaměstnanci se asi nejvíc těší, že ušetří na dovolené. Zdražení dovolených přitom bylo jedním z nejčastějších důvodů útoků na Českou národní banku po regulaci koruny. Poněkud přízemní, ovšem typicky česká reakce. Takže sláva, bude líp. Jak konkrétně se teď zachovat? Koupit zájezd teď, nebo čekat?

A může si normální Čech také nějak zaspekulovat na posi­lo­vání domácí měny, jako to houfně dělají velcí zahraniční investoři? Budoucnost koruny probíráme v aktuálním vydání Ekonomu ze všech stran.

Citát týdne

Umělé zásahy do měnového kurzu vychovávají k tomu, že je menší tlak na inovace, menší tlak na zvyšování produktivity práce, protože spočíváte na kurzovém polštáři, který je nafouknutý.

Prezident republiky Miloš Zeman o intervencích centrální banky proti posilování koruny, které podle jeho slov vychovávají exportéry k lenosti.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama