reklama

Cideru se v Česku vypije málo. Trhu dominují velké pivovary, ty ale reklamou nápoj zpopularizovaly, říkají zakladatelé domácí ciderovny F. H. Prager

Čtěte více: tipy | podnikatel | výroba | alkohol
  • Ondřej Frunc a Cyril Holub vlastní malou ciderovnu F. H. Prager.
  • Chtějí být alternativou k pivu a vínu. Cider dodávají zhruba do tisícovky "alternativních" podniků po celé České republice.
  • Vyrábí také neslazené limonády.
  • Podobných cideroven může být v tuzemsku mezi 10 a 20. Trhu dominují velké pivovary.
jarvis_58c01be9498e70550002fd64.jpeg Ondřej Frunc a Cyril Holub, majitelé společnosti F. H. Prager Foto: HN - Matej Slávik

Cyril Holub a Ondřej Frunc se spolu kamarádí už od základní školy. Před sedmi lety se vrátili z delších pobytů v zahraničí a potkali se v jedné dejvické hospodě. Ta desítka, kterou spolu rádi popíjeli ve 14 letech, jim už ale moc nechutnala. V zahraničí si oba zamilovali cider − alkoholický nápoj z jablek, který tehdy v Česku nebyl moc známý. Když pak Frunc přišel za Holubem s tím, že viděl na YouTube video o výrobě cideru, hned nakoupili jablka a pár litrů si udělali. A s výrobou pokračovali. Byl to však jen koníček.

Nyní už mají zavedenou firmu F. H. Prager s ročním obratem kolem 12 milionů korun a dvacítku zaměstnanců. Cider dodávají v několika příchutích a dělají i vlastní limonády bez přidaného cukru. Ačkoliv nejsou žádná velkovýroba, vezou se na oblibě alternativních jídel a nápojů, které nejsou spojené s žádnou velkou značkou a jejich příprava připomíná spíš řemeslo než průmyslovou produkci.

Už je dávno po sklizni jablek. Co se děje v ciderovně přes zimu, máte tu vůbec co dělat?

Holub: Teď se tu toho opravdu moc neděje. Ale ještě na přelomu podzimu a zimy, když už jsou jablka sklizena a vymoštována, se o mladý cider staráme. Nejdřív mošt prochází poměrně divokým kvašením, kdy se cukr mění na alkohol, a potom jej sléváme z kalu, aby mohl zrát.

Frunc: Vedle cideru vyrábíme limonády, jejichž produkce nezávisí na sezoně, ačkoliv v zimě po nich není taková poptávka. Přes zimu řešíme administrativní a koncepční věci a volný čas věnujeme vylepšování výroby, protože na to během hlavní sezony nezbývá čas. To musíme rychle stáčet a expedovat.

Kolik lahví všech vašich nápojů během hlavní sezony prodáte?

Holub: Celkem ročně expedujeme necelý milion lahví a během hlavní sezony, zhruba od konce dubna do začátku října, přes půl milionu.

Když se jablka sklízí na podzim, jak velké musíte mít zásoby, abyste hlavní sezonu zvládli?

Frunc: Zhruba na rok a půl dopředu, protože mošt ze sklizených jablek ještě zhruba čtyři měsíce zraje.

Holub: Každý rok rosteme a nakupujeme více moštu než rok předcházející a zatím to vychází. V červnu se ale vždycky začínám děsit a říkám si, že od září do ledna nebudeme mít co prodávat, ale pak to vyjde. I díky propadu našeho odbytu během zimy, který je až 50procentní.

Všechna jablka pocházejí z České republiky. Odebíráme je od malých sadařů, kteří pěstují staré odrůdy v malém množství.

Ale jablka můžete dokupovat i v průběhu roku, nebo se pletu?

Holub: Jablka, která nakupujeme, pocházejí ze starých odrůd, které se nepěstují ve velkém. Ty, jež se pěstují celý rok a dodávají se do supermarketů, sice vypadají hezky, ale když se vymoštují a vykvasí se z nich cukr, zmizí z nich charakter jablka a zůstane jenom taková kyselá alkoholická šťáva. Proto si vybíráme jablka, která jsou nějakým způsobem silná, ale ta se neskladují.


Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Jakub Horáček
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama