reklama

Babiš školí Sobotku v tom, kolik bere střední třída

  • Po Bohuslavu Sobotkovi představil své daňové plány i Andrej Babiš.
  • Zatímco ČSSD by snižovalo daně všem pod 49 tisíc hrubého, ANO zvolilo hranici 113 tisíc hrubého.
  • Sobotka už pochopil, že se chytil do pasti příliš nízko posazeným bodem zlomu, a couvá.
jarvis_58b6e184498e64052707e2b2.jpeg 113 tis. Kč Foto: archiv

Bohuslav Sobotka si myslel, že jeho daňové plány budou terno. Chce zavést čtyři sazby daně z příjmů fyzických osob − pokud byste měsíčně vydělávali do 48 955 korun, platili byste méně. Jenže předseda ČSSD je najednou překvapený, jaká vlna nevole se proti jeho plánům zvedla.

Aby Sobotkova daňová progrese byla daňově neutrální, to dobro pro 90 procent Čechů musí zaplatit zbylá desetina. Daňový model ČSSD cudně ustřihává propočty u 44 tisíc hrubého, protože potom je to opravdu sešup a bohatší by přišli o mnoho tisícovek. Je velkou otázkou, zda by se s tím smířili a poctivě platili daně.

A pak je problémem samotný limit. Padesát tisíc je příliš nízko, protože Sobotka zapomněl, jak vysoké jsou v Česku vedlejší náklady práce. Z 50 tisíc je najednou 36 čistého, což je pořád velmi dobrý příjem, ale ČSSD se takto nesmyslně připravuje o podporu lékařů, IT spe­cialistů a dalších kvalifikovaných pracujících.

A jako vždy přichází Babiš, aby ČSSD v jejích nedomyšlenostech vymáchal. Jeho plán je prostý. Na rozdíl od ČSSD ví, že tu není rovná daň. Od 112 928 korun měsíčně se platí sedmiprocentní solidární přirážka, což je eufemismus pro druhou sazbu daně. Těm nad ní by nic neulevil, těm pod ní by daně snížil. Prosté, jednoduché. A hlavně: tímto návrhem zasáhne mnohem více voličských skupin. Jeho plán má jediný háček. Neříká ale přesně, kde na to vezme.

Sobotka je z Babišova protitahu zoufalý. Jestliže minulý týden ještě platila hranice 50 tisíc, kde se daně mají lámat, nyní premiér připouští, že by to mohlo být až 80 tisíc.

Babiš se jistě dobře baví.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama