reklama

Pardubický kraj změnil logo, symbolizuje křížení cest

Čtěte více: logo | kraj | Pardubice
  • Původní, skoro patnáct let staré logo bylo už nepraktické. Barvy vycházejí ze znaku Pardubického kraje.
Nové logo Pardubického kraje Nové logo Pardubického kraje Foto: Pardubický kraj

Pardubický kraj změnil po 15 letech své logo. Vychází z křížení dopravních cest, těch historických i soudobých. Kulaté logo s modrým podkladem protínají žluté a červené linie. Nahrazuje žlutý globus se siluetou hradu Kunětická hora.

Logo na první pohled připomíná vlajky skandinávských států, hlavně Švédska, graficky ale podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) vyjadřuje charakter kraje coby křižovatky cest.

Pardubický kraj byl jedním z posledních regionů, který ještě od svého vzniku nezměnil svoji značku.

Logo odkazuje na Trstenickou stezku a spojnici Vídně s Vratislaví, podél kterých vznikly Chrudim, Vysoké Mýto, Litomyšl, Polička, Svitavy nebo Moravská Třebová. Pokrok podpořila železnice, průmyslovému rozvoji pomohla v Pardubicích, Chocni, České Třebové nebo Ústí nad Orlicí.

Pardubický kraj původně o změně značky neuvažoval. Nápad na zjednodušení loga vznikl v ateliéru designérů pod vedením architekta Přemysla Kokeše. Architekti také navrhovali pro hejtmanství prezentační předměty, které budou vyrábět chráněné dílny.

„Původní logo bylo pro tyto účely velmi nepraktické. Zalíbila se nám filozofie, se kterou designéři přišli, a po několika společných konzultacích a prezentaci radním vznikl výsledný tvar. Logo nepoužívá nové barvy, vychází z těch, které jsou ve znaku Pardubického kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Pardubický kraj bude nové logo zavádět postupně s dopracováním grafického manuálu. Materiály s původním logem spotřebuje a průběžně je nahradí.

Loga všech hejtmanství odkazují na tamní specifika. Královéhradecký kraj má ve znaku zkosené písmeno K, které zároveň ukazuje umístění regionu v Čechách. Logo Karlovarského kraje symbolizuje léčivé prameny. V Libereckém kraji mají ve znaku trojitý oblouk, který má evokovat dynamický rozvoj, zároveň je i siluetou můstku a má připomínat sportovní tradici.

Původní logo z roku 2002:

Logo Pardubického kraje z roku 2002

ČTK, Filip Rožánek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama