reklama

Vážení čtenáři

Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Platy letos porostou rekordním tempem. To je dobře. Odhady mluví v průměru o pěti procentech nárůstu. Přesto v Česku zůstává platová úroveň hluboko za vyspělými zeměmi. V porovnání s Němci či Rakušany máme pořád třetinové mzdy. Majitelé "českých" firem jsou totiž často cizinci a výdělky nerozdělují zaměstnancům, ale sami sobě. To je daň komunistické minulosti.

A co je nejvíc paradoxní? Češi mají i při vší té bídě pocit, že se jim nyní skvěle daří. Houfně nakupují byty na hypotéky, pořizují drahá auta. Prostě i s málem umíme žít.

Co mě však zaujalo − a vede k úvahám − snad ještě víc, je, že Donald Trump sestavil svou vládu ze samých miliardářů. Je to projev geniální mysli, nebo omezenost? Bohatí podnikatelé z jednoho úhlu pohledu prošli zkouškou života a uspěli. Dokázali nashromáždit velké jmění, což ukazuje na jisté schopnosti. Jsou to však schopnosti, které jejich nositele opravňují rozhodovat o ostatních? Budou dostatečně empatičtí, pokorní? Je zaměření na výkon jediná správná kvalifikace pro ministra? Rád si na našem Facebooku přečtu vaše názory, vážení čtenáři.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama