reklama

Šéf firmy FARE Alois Šůstek aneb Malý Baťa z Valašských Klobouk

Čtěte více: osobnosti | podnikatel
  • Na Rusko připadalo až 40 procent produkce firmy FARE, její šéf Alois Šůstek už ale ruskému trhu nevěří.
  • Masová doprava zboží přes půl planety přináší spoustu negativ, část výroby obuvi proto časem opustí Čínu.
  • Bylo by užitečnější naučit obyvatele Afriky šít boty, než jim umožňovat proudit do Evropy.
jarvis_5834544b498e2f6db4f4c1df.jpeg Jednatel obuvnické firmy FARE Alois Šůstek Foto: Tomáš Nosil

Společnost FARE z Valašských Klobouk je předním českým výrobcem dětské obuvi, ale nabízí například i obuv pro městské strážníky. Její zakladatel a jednatel Alois Šůstek je přesvědčen, že evropský výrobce může konkurovat asijské konkurenci, protože cena práce v Číně dramaticky vzrostla a dovoz obrovského množství zboží přes polovinu zeměkoule přináší spoustu negativ.

Firmě FARE, jež je jedním z posledních průmyslových výrobců obuvi v České republice, v posledních letech ustavičně rostou tržby. Neopírá se přitom jen o konzervativní, tradicionalistické zákazníky; daří se jí i díky prodeji prostřednictvím internetu.

Vrátí se šití bot do Evropy, když Čína již není levná?

Navštívil jsem Čínu v roce 1994 a jeden kontejner obuvi jsem pak také dovezl. Tím to skončilo, protože jsem zjistil, že nejde pod jednou značkou dovážet zboží z Číny a zároveň tady vyrábět kvalitní českou obuv. Věděl jsem ale, jaké tam mají dělnické platy, a během dvaceti let se zvýšily na čtyřnásobek. Jak stoupá cena práce v Číně, otevírá se prostor pro domácí výrobce, případně pro dovoz odjinud: například ve vietnamských závodech pracují pilní, dělní a inteligentní zaměstnanci, což v Číně úplně neplatí. Některé firmy stahují výrobu z Číny a rozhlížejí se třeba v Laosu, Kam­bodži či v Albánii. Globalizace ovšem za posledních dvacet let udělala své, takže všechno rychle vrátit nelze.

Trump není tolik odtržený od reálného života jako příslušníci mocenských elit, nad jejichž jednáním zůstává rozum stát. To by mohlo ekonomice pomoci.

Co z tohoto hlediska přinese zvolení Donalda Trumpa?

Američané si ze dvou možností vybrali tu méně špatnou. Z toho jsem příjemně překvapen. Trump není tolik odtržený od reálného života jako příslušníci mocenských elit, nad jejichž jednáním občas zůstává rozum stát. Objevila se naděje, že nový prezident začne věci nazývat pravými jmény, že přibrzdí přemrštěnou politickou korektnost, která nakonec škodí všem, neboť vedla k tomu, že se spousta věcí nelogicky zvrtla. Snad se začneme vracet k normálnímu, přirozenému chování, což by mělo blahodárný vliv i na obchod a ekonomiku. Část výroby by se mohla vracet tam, kde se dotyčné zboží spotřebovává, protože doprava zboží přes půlku planety přináší spoustu negativ.

Proč v obuvnictví uspěly vzdálené asijské země, když levnou pracovní sílu lze najít i jinde?

Čína si dokázala vybudovat základní předpoklady. Vláda nastavila podmínky tak, aby firmy mohly úspěšně podnikat. Čína je komunistický stát, ale s kapitalistickým hospodářským systémem, který poskytl široké možnosti pro osobní iniciativu. Pokud by se lidé začali chovat rozumně, pro Evropany by byla příležitostí severní Afrika, neboť doprava by byla levnější. Mzdy pracovníků by také mohly být přiměřené, ale museli bychom je té práci naučit. Což by ale bylo užitečnější než nechávat tamní obyvatele proudit do Evropy, navíc v takovém množství, že jim tady za čas stejně nebudeme moci účinně pomáhat.

jarvis_5834544b498e2f6db4f4c1e3.jpeg
O jménu Baťa se u nás doma mluvilo s respektem srovnatelným jen se jménem Masaryk, říká Alois Šůstek, jednatel obuvnické firmy FARE.
Foto: Tomáš Nosil

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Petr Korbel
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama