reklama

Proč je Brno pro IT firmy lákavější než Praha? Má spoustu studentů, investovalo do vědy a tamní IT komunita si pomáhá

Čtěte více: Brno | investice | IT
  • Brno přilákalo firmy jako Red Hat, Honeywell či NetSuit.
  • Přitažlivá je velká koncentrace studentů, ale i investice do vědy.
  • Zaměstnanci se IT firmám už nyní lépe než v Brně hledají v Praze a v Ostravě.
Jiří Hudeček Jiří Hudeček Foto: HN - Lukáš Němeček

Americká softwarová společnost Red Hat má pobočky v Izraeli, Indii, Číně, Austrálii a v dalších zemích. Při výběru nové lokality hledala místo, kde jsou šikovní lidé. "Brno tohle kritérium splňuje stoprocentně. Vsadili jsme také na úzké propojení s akademickou sférou," říká Radovan Musil, ředitel vývojového centra společnosti Red Hat v Brně.

Firma získala přístup ke kvalitním absolventům, což se jí už nyní vyplácí. Na jihu Moravy zaměstnává 900 lidí a spolupracuje s více než stovkou studentů.

Vzdělaní technici přilákali do Brna i americkou firmu Honeywell, která tam vytvořila dva tisíce pracovních míst. "Jihomoravský kraj je znám jako české Silicon Valley," podotýká viceprezident firmy Honeywell v České republice Jiří Tomíček.

V Brně se před časem usadila i společnost NetSuite původem z Kalifornie, která se zaměřuje na správu firemních dat. Zatím tady pro ni pracuje pět stovek specialistů. Už nyní tak má firma v Brně své největší vývojové centrum, počet zdejších expertů chce navíc brzy zdvojnásobit.

Kromě masivního přílivu zahraničních technologických společností se Brno v posledních letech stalo také uznávanou líhní start-upů. Některé z nich vyrostly natolik, že už dnes ovládají světové trhy. V Brně se zrodila třeba společnost Y Soft, která nabízí pokročilá tisková řešení a loni dosáhla obratu 700 milionů korun.

Rychlý růst má za sebou firma Skypicker provozující unikátní vyhledávač letenek na doméně Kiwi.com. Mladý podnikatel Oliver Dlouhý ji založil v roce 2012. Nyní v Brně zaměstnává více než pět stovek lidí a tržby firmy během uplynulého roku vzrostly ze 150 milionů na dvě miliardy korun.

Z brněnské líhně pochází také společnost Safetica, která dnes chrání citlivé dokumenty ve více než 50 zemích a k jejímž zákazníkům patří třeba farmaceutický gigant Merck či Coca-Cola. Před 10 lety Safeticu rozjel student brněnského VUT Jakub Mahdal.

Mezi ingredience brněnského receptu na úspěch patří kvalifikovaní studenti vysokých škol, masivní investování do výzkumu a jasná vize, kam by měl region směřovat. Podle oslovených byznysmenů Brnu pomohla uspět také jeho velikost - v menším městě lze snadněji než v Praze navazovat kontakty a dostat se ke klíčovým lidem. Brněnští vývojáři z různých firem si navíc většinou ochotně vyměňují informace a zkušenosti. Podhoubí pro vznik start-upů i pro lákání firem pomáhalo a dále pomáhá vytvářet Jihomoravské inovační centrum (JIC), které bylo první svého druhu v republice.

Úspěchy mladšího bratra

Jak potvrzují oslovené firmy, do Brna je láká především velká koncentrace studentů. Na tamních vysokých školách jich studuje přes 80 tisíc. Přitom v trojnásobně velké Praze je studentů ani ne dvakrát tolik. Oslovené společnosti si kromě množství pochvalují i kvalitu absolventů technických oborů. Podle manažera výzkumného centra společnosti Konica Minolta Matěje Dusíka mají brněnské univerzity stabilně dobrou pověst.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 99 Kč na měsíc.

Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin • Přihlášení až na 5 zařízeních

Předplatit

Eva Hníková
Přeposlat
Diskuse

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama