Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v prohlášení v úterý večer uvedl, že nerezignoval, ale pouze navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi. Situace na Islandu je podle agentury DPA zmatená. V průzkumu veřejného mínění Gallupova institutu z tohoto týdne se 81 procent Islanďanů vyslovilo pro odchod premiéra. Pokud by se konaly předčasné volby, 43 procent voličů by podpořilo Pirátskou stranu.

Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers, jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony dolarů.

"Premiér nerezignoval a bude dál působit jako předseda Pokrokové strany," napsal úřad předsedy vlády v úterním večerním komuniké. Podle něj premiér pouze navrhl, že předá "na blíže neupřesněnou dobu" funkci místopředsedovi liberální Pokrokové strany Sigurdurovi Ingimu Jóhannssonovi.

Premiérovo odstoupení žádalo v pondělí v centru Reykjavíku 10 tisíc lidí na jedné z největších politických demonstrací země. Petici za demisi Gunnlaugssona podepsala desetina z 330 tisíc obyvatel ostrova. Pokroková strana v úterý oznámila, že Gunnlaugsson nabídl rezignaci na post předsedy vlády.

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám. V těch má největší šanci na vítězství Pirátská strana; podle průzkumu veřejného mínění zadaného největším islandským deníkem Fréttabladid by pro ni hlasovalo 43 procent voličů. Druhá nejsilnější Strana nezávislosti, která je partnerem Pokrokové strany ve vládní koalici, získala v průzkumu hlasy 21,6 procenta dotázaných a Pokroková strana jen 7,9 procenta.

Podle Panama Papers koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.