Často slýcháme, jak málo peněz dáváme v Česku na vědu. Nemůžeme se sice utěšovat tím, že jinde je situace ještě mnohem horší, platí to však třeba u našich východních sousedů. V České republice dosahuje poměr výdajů na výzkum a vývoj k hrubému domácímu produktu 1,88 procenta, na Slovensku jen 0,82 procent.

Pokud porovnáme všechny země Evropské unie, hůře než náš východní soused je na tom třeba Bulharsko, Rumunsko, Řecko nebo Litva. Evropský průměr mírně přesahuje dvě procenta.

A nyní se navíc zdá, že Slovensko aspiruje na další propad v tomto žebříčku. Připravuje rozpočet, ve kterém počítá s proškrtáním peněz pro Slovenskou akademii věd. Má místo letoších asi 60 milionů eur, což odpovídá téměř 1,7 miliardě korun, dostat 50 milionů.

Slovenští vědci začali demonstrovat a snaží se rozhodnutí o škrtech ještě zvrátit. Propočítali, že by tak radikální snížení rozpočtu Slovenské akademie věd mohlo vést k propuštění až pěti stovek vědců ze stávajících zhruba 3200. Varují také, že unáhlené kroky mohou ohrozit peníze investované do tamní vědy z evropských fondů.

Útokům na svůj rozpočet musela před časem čelit i Česká akademie věd. Část škrtů se jejímu předsedovi Jiřímu Drahošovi podařilo zvrátit, ale určitému snížení rozpočtu se zdejší akademici neubránili. I proto nyní profesor Drahoš spolu se šéfy maďarské a polské akademie věd poslal přestavitelům slovenské vlády a parlamentu otevřený dopis. V listu mimo jiné uvádějí: "Vědeckou komunitu lze velmi snadno zničit, ale její obnova pak trvá daleko déle a vyžaduje si mimořádné úsilí."

Zatím se nedá odhadnout, jak nakonec všechno dopadne. Je ale možné, že zaplnění nových vědeckých center, která v posledních letech vyrostla v Česku, bude možná snazší, než se původně zdálo. Vědecké posily bychom mohli získat právě ze Slovenska. Pro tamní badatele se přesun do Česka možná už brzo stane jednou z hodně lákavých variant.

Související