„Třípokoják“ na sídlišti v Krupce u Teplic je k mání patrně ještě teď. Levněji než ojetá oktávka. Možná jsou na trhu i levnější byty, týdeník Ekonom „prolezl“ nabídky jen ve stovce největších českých měst.

Původně jsme chtěli přinést „jen“ zprávu o vývoji cen českých realit, hlavně bytů. Na rozdíl od běžných zpráv tohoto typu jsme však chtěli jít dál. Obvykle se totiž novináři, kteří píší o realitním trhu, obrátí na několik spřízněných „expertů“, nejčastěji zástupců realitních kanceláří či developerů. Jaké překvapení, že se pak čtenáři dočítají, že růst cen je již otázkou nejbližších dnů, jestli tedy už vlastně nezačal. A že kdo nekoupí nyní, prodělá.

Šli jsme na to jinak. Podívali jsme se na 100 největších měst v zemi podle počtu obyvatel – kdo by řekl, že Český Krumlov či Tachov se do stovky nevejdou, na rozdíl od Říčan či Hlučína? Celkově v této stovce žije 5,2 milionu lidí, polovina národa. V každém z měst jsme zjišťovali aktuální nabídku bytů a nájmů. Celkový obrázek, který nám z průzkumu vzešel, přináší mnoho zajímavých informací, detailů i trendů.

Sesbíraná data přitom nemluví jen o realitách. Jsou vlastně jakýmsi sociologickým obrázkem země. Nijak lichotivým. Staré paneláky stále dominují většině měst, rozvoj bydlení jako by se zastavil na úrovni těch krajských. Ceny mimo jiné mluví i o problémech s prací či se vzájemným soužitím – viz Krupka nebo Bílina – nebo naopak ukazují, kde se daří – Mariánské Lázně, Poděbrady.

Samostatnou kapitolou zůstává Praha. Pražané přitom ohýbají ceny široko daleko, podobně jako kolonie Rusů či dříve Nizozemců. Z údajů lze vyčíst lecco. Zda to pomůže k dobré investici, již necháme na vás, vážení čtenáři.

 

Hezké čtení

Dalibor Martínek, šéfredaktor

 

obalka Ekonom 2014 38

Související