Průlomový nápad vytvořit „virtuální dítě“ nyní představila firma GenePeeks. Tuhle možnost chce budoucím rodičům nabídnout na dvou reprodukčních klinikách ve Spojených státech už v druhé polovině dubna.

Jak má služba v praxi vypadat? Odborníci v počítači zkombinují dědičnou informaci obou rodičů a dopracují se k DNA potenciálního potomka. Mají se zaměřovat především na to, zda budoucímu dítěti hrozí nějaká vrozená onemocnění.

Metoda by měla na reprodukčních klinikách posloužit k výběru vhodných spermií pro oplození. A to zejména s ohledem na zdraví potenciálního dítěte. Firma chce metodu použít hlavně pro identifikaci vážných nemocí, jako je třeba cystická fibróza.

Jenže o virtuálním potomkovi se rodiče mohou dovědět mnohem více. Třeba jakou bude mít barvu očí nebo kůže, výšku či rysy v obličeji. Ale zdravím a vzhledem to nekončí. Lze odhadnout třeba i to, zda bude mít dotyčný sklony k závislosti na nikotinu, jestli bude neurotický a nebo naopak kliďas a do určité míry třeba i to, jak se mu bude dařit při učení nových věcí.

Když jsou možnosti tak široké, je otázka, zda se výběr otce na klinikách omezí pouze na zdravotní hlediska. Metoda kombinování DNA v praxi možná sklouzne k výběru s ohledem na vzhled nebo povahové charakteristiky dítěte.

A existují další rizika. Vědci varují, že genetická analýza není všespásná. Dagan Wells, specialista na reprodukční medicínu z univerzity v Oxfordu, například v on-line vydání časopisu New Scientist upozorňuje, že předpovídat choroby způsobené více geny je dost obtížně a většinou i nemožné. Jde třeba o rakovinu prsu nebo schizofrenii. Takže metoda má značné limity.

Navíc když loni jiná firma 23andMe nabízela kompletní genetický test, musela nakonec zařadit zpátečku. Dostala se pod palbu kritiky kvůli tomu, že postupuje neeticky. V jejím případě nešlo jen o děti – společnost poskytovala dospělým analýzy toho, jaké choroby je v budoucnu postihnou. Vše vypadalo báječně, dokud jeden z klientů neodhalil, že jsou jeho výsledky smyšlené.

GenePeeks na to jde odjinud - ženám uvažujícím o umělém oplodnění nabízí po zaplacení téměř 2000 dolarů seznam "bezpečných" dárců spermií. Zájemci o tuhle službu se určitě najdou. Snad se tedy časem neukáže, že metoda firmy GenePeeks je tak trochu střelba od boku.

Související