Ještě výraznější úspory se nabízejí v případě domácností s vytápěním na plyn. Tady lze odchodem od tradičního dodavatele ze skupiny RWE ušetřit i sedm tisíc korun za rok.

 

Týdeník Ekonom propočítal s pomocí kalkulátoru na webu tzb-info.cz čtyři modelové příklady srovnávající ceníkové nabídky energetických firem pro domácnosti. Nejlevnější jsou malí a začínající dodavatelé, jako třeba Fonergy, Obecní plynárna a Fosfa.

 

Pokud odfiltrujeme nejmenší obchodníky s méně než pěti tisíci zákazníky, na pozici nejlevnějších se posouvají dvě společnosti – Amper Market, sázející na odkup elektřiny z obnovitelných zdrojů, a Easy Europe Energy, která se v letošním roce zviditelnila účastí v elektronických aukcích pro skupiny domácností.

 

Největší hráči na trhu s elektřinou, tedy ČEZ, Pražská energetika a E.ON Energie, se v minulých měsících pochlubili historicky nejvýraznějším zlevněním. Celkové roční náklady po zahrnutí distribuce a dotování obnovitelných zdrojů v příštím roce u typických domácností v závislosti na regionu a výši odběru klesnou o 8 až 13 procent.

 

Jenže na zlevnění ze strany velkých hráčů reagovali i jejich konkurenti. „Odhadoval jsem, že se rozdíly mezi nejlevnějšími a nejdražšími dodavateli sníží, už s ohledem na oslabení koruny, ale tento předpoklad se nepotvrdil,“ poznamenal analytik portálu TZB-info Jan Schindler.

 

Malí a začínající dodavatelé sice přinášejí nižší ceny, ale také vyšší riziko. Elektřinu a plyn obvykle nenakupují dopředu, ale až na denním trhu. Jsou tak zranitelní v případě růstu cen na velkoobchodním trhu i v případě oslabení kurzu koruny.

 

Lidem, kteří menším dodavatelům nedůvěřují, se nabízí možnost změnit tarif u svého stávajícího dodavatele. Například výměnou za podpis dvouleté či tříleté smlouvy nebo přechodem k elektronické komunikaci se lze dostat k zajímavým úsporám i bez změny dodavatele.

 

unnamed 2

 

Související