Co znamenají výsledky voleb z pohledu strategie České republiky k Evropské unii? Bude nová vláda směřovat Českou republiku spíše do euroskeptického tábora, nebo bude eurooptimistická?

Vzhledem k tomu, jaké se rýsují koaliční možnosti, tak bych si tipnul, že bude eurooptimističtěji laděná než ta předchozí. Přece jenom volby vyhrála, byť těsně, sociální demokracie, která je zastáncem eurofederalismu. Otázkou je hnutí Andreje Babiše. Je to uskupení, u kterého nevíme, jestli je přesně pravicové, nebo levicové.

 

Jaký má Ano vztah k evropské integraci?

Zavazuje se k tomu, že bude usilovat o funkční zapojení do další evropské integrace, že bude spolehlivým partnerem, že jako Česká republika budeme rozvíjet nadstandardní vztahy s Německem. I když je hnutí ve svém programu docela konkrétní, o federaci či fiskální unii se nijak nezmiňuje.

 

K Německu se stále více se upínají oči, aby začalo hrát roli lídra v evropském integračním procesu. Je tato země schopna se tohoto úkolu ujmout?

Bude muset. Myslím si, že se blíží doba, kdy Německo bude muset nahlas říct, co si dál přeje a nepřeje v Evropské unii, nebo se ho na to budeme muset zeptat sami. Paradoxem je, že v nedávných německých volbách nebylo téma Evropské unie vůbec zásadní. I když ono to zase takové překvapení není, protože ani Spojené státy coby supervelmoc ve volbách neřeší otázky zahraniční politiky. Angela Merkelová - stejně jako její protivník - se těm tématům vyhýbala, ale nyní je po volbách a pravidlo politiky říká, že nejméně populární kroky se činí hned na počátku mandátu. Očekávám, že Merkelová vystoupí s nějakou svou představou o razantním ukončení vleklých problémů eurozóny. Tipuji, že se něco stane s Řeckem a že se nahlas bude muset prohlásit, jestli dále setrvá, nebo nesetrvá.

 

Hlavně starší generace má v živé paměti roli, kterou Německo sehrálo v první polovině 20. století. Pokud by nyní v Evropě převzalo roli hegemona, máme mít strach?

Neměl bych strach. Německo nemůže nikomu vyhlásit válku, protože "oba jeho vojáci" jsou v současnosti na mírových misích v zahraničí. Samozřejmě se Řekové nebojí německého náletu, ti se obávají německé ekonomické kontroly. Takže otázka spíše zní: Bude, nebo nebude nám vadit větší německá role v hospodářství celé unie? Jsme připraveni na to, že německé firmy budou mít ještě lepší postavení i na českém trhu? Němci si pravděpodobně budou více diktovat podmínky a třeba i různými lobbistickými tlaky budou více přizpůsobovat celou unijní legislativu svým vlastním představám. Německo je lokomotivou. Takže si asi přejeme, aby šlapala, aby táhla ten evropský vlak. Nemůžeme si přát, aby lokomotivě došly síly, protože vagony samy od sebe nejezdí.

 

Jaké jsou nyní nejzávažnější problémy Evropské unie?

Jsou to přebujelé sociální systémy a absence reforem. Každá vláda, která se nějak zásadněji pokusila něco změnit či zlepšit finanční situaci své země, prohrála další volby. Obecně roste populismus. Voliči snadno naletí na sliby těch, kteří slibují levná, rychlá a snadná řešení. Ten trend je v celé Evropské unii víceméně stejný.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

 

Studio ZetProjekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

 

Související