O nich prezident Obama přímo nemluvil, když pár dní předtím ve své Zprávě o stavu Unie zdůraznil šest milionů nových pracovních míst vytvořených v roce 2012. Přesto jsou to právě oni, kdo stojí za tím, že "kupujeme nejvíce amerických aut za posledních pět let" i dalšími symptomy oživení americké ekonomiky.

 

Ačkoli se dnes fenomén Silicon Valley zdá být na prvý pohled minulostí, ve skutečnosti stále představuje inovační motor Severní Ameriky. Mluvíme-li o motoru, pak se v této souvislosti nabízí zmínit firmu Ford Motor Company z Detroitu, založenou před více než 110 lety průmyslníkem Henrym Fordem. Navzdory této časové propasti a vzdálenosti čtyř tisíc kilometrů od michiganských jezer patří dnes Ford mezi obyvatele Silicon Valley. V Palo Altu zřídil výzkumnou laboratoř s cílem vyvíjet komunikační rozhraní pro jeho vozy. I díky tomu vzrostl loni prodej Fordu v USA o bezmála 15 procent.

 

Výrobce sportovního zboží Nike byl letos časopisem Fast Company vyhlášen Nejinovativnější firmou světa, a to díky spolupráci s firmami ze Silicon Valley. Ta vedla k vývoji elektronických náramků FuelBand či k propojení sportovních aktivit s herní platformou Xbox Kinect.

 

A ani tady výčet nekončí - do Silicon Valley míří bankéři, módní návrháři či zdravotníci. Uplynulo 15 let od založení Googlu a téměř 10 let od vzniku Facebooku. Přesto údolí neumírá, naopak penetruje do jiných odvětví, pro které se informační technologie stávají katalyzátorem inovací. A růstu, o němž hovoří prezident Obama. Budoucnost "geeků" ze srubu u Lake Tahoe zůstává bezstarostná: po jejich dovednostech se dnes vrhají všechny obory a jejich vliv sahá od zábavy po potravinářství.

 

Jiří Devát
generální ředitel Cisco ČR

 

Související