Petr Sisák (43)

Právník
- Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.
- Je veden v advokátní kanceláři Ivo Hala & Partners jako specialista na bankovní právo, akvizice a cenné papíry.

Objekt vyšetřování
- Byl vyšetřován například kvůli zmizení zhruba jedné miliardy korun z takzvaných CS fondů.
- Figuroval v kauze zkrachovalé Zbrojovky Brno.
- Byl podmínečně odsouzen za tunelování později zkrachovalé První slezské banky.

Podnikatel
- Sám figuruje v obchodním rejstříku jen ve Společenství vlastníků jednotek ulice Náprstkova a ve firmě Monte Bravia.
- Přes své příbuzné, respektive další osoby, ovládá společnosti Zeveta Bojkovice, Via Chem Group (a tím i firmy Spolchemie nebo nástupnické podniky Setuzy).
- Nitky od něho vedou také ke společnostem Key Investments, Maxima Pojišťovna, Městský stadion Eden.

Nejtajemnější muž temných zákoutí českého byznysu. Tak lze vystihnout pozici a chování Petra Sisáka, právníka-podnikatele, jenž se už řadu let brání vystupování na veřejnosti a s médii nekomunikuje vůbec.

Skrývá se do anonymity proto, že by neuměl své kroky obhájit? Právě Sisák je totiž spojován nejen s podivnými aférami let minulých, ale také s aktuálními kauzami.

Má pravděpodobně prsty v případu investiční společnosti Key Investments, kdy pražským radnicím hrozí ztráty v řádu stovek milionů (viz Ekonom č. 22/2011).

Byl v pozadí akcí, jež málem přivedly ke krachu fotbalovou Slavii.

Světovému gigantu Glencore nyní prodává provozy bývalého podniku Setuza (poté STZ), i když ta svým dodavatelům stále dluží miliony (viz Ekonom č. 23/2011).

Lidí, kteří na jeho adresu nešetří tvrdou kritikou, je víc než dost.

»Proti Sisákovi je Pitr čestný člověk,« prohlašuje například jeden z podnikatelů, jenž spolupracoval se Setuzou i za Sisákova předchůdce v roli tajného majitele Tomáše Pitra.

Černá díra

Řada podnikatelů, kteří se Sisákem přišli do styku, zdůrazňuje jeho nesolidnost.

»Myslím, že jeho metoda práce je každého podvést. Dvakrát jsme si plácli na obchod, dvakrát slovo nedodržel,« tvrdí například majitel Agrofertu Andrej Babiš, jenž se Sisákem jednal o koupi podniku Milo Olomouc ze skupiny Setuza.

Další podnikatel, jemuž zkrachovalá ústecká STZ dluží peníze, popisuje Sisákův styl podnikání následovně: »Vytahuje z firem peníze tím, že vytváří stále nové podniky, a ty starší zadlužené krachují. Jeho advokáti přitom umějí na nové firmy převádět majetek, a to tak rychle, jak pomalu fungují naše soudy a neschopná policie,« říká podnikatel. Své jméno nechce zveřejnit z obavy, že Sisákovi lidé podle něho mají silný vliv u některých soudů i komunálních politiků v Praze či Ústí nad Labem.

Týdeník Ekonom opakovaně vybízel Sisáka k rozhovoru, ale marně.

Oslovili jsme i lidi, kteří by na něho mohli mít pozitivní názor. Jakoby však Sisák působil na své bližní coby jakási »černá díra« - kdo je s ním ve styku, ztrácí paměť nebo chuť cokoli o něm říkat.

Neobjevil se tak nikdo z jeho spolupracovníků nebo známých, kdo by pozvedl hlas na jeho obhajobu.

»Viděl jsem ho dvakrát, a žádný byznys jsem s ním nedělal,« dává od právníka ruce pryč exministr dopravy Aleš Řebíček.

Coby bývalý vlastník firmy Viamont, sídlící v Ústí nad Labem, se tam přitom se Sisákem nemohl minout.

Navíc si Řebíček nyní koupil třetinu fotbalové Slavie, kterou podle kuloárních informací Sisák ovládal. A konečně styčným bodem mezi Řebíčkem a Sisákem byla i populární Topolánkova dovolená v Toskánsku: Řebíček vlastnil vilu, kde se politici s lobbisty mohli scházet, a Sisák na akci poslal svého kolegu Martina Procházku.

Procházka, jenž podle informací týdeníku Ekonom ovládá firmu Via Chem Group (a tím i firmy Spolchemii nebo bývalou Setuzu) jako minoritní vlastník spolu se Sisákem, o svém šéfovi neřekne vůbec nic.

»Možná tu je,« reaguje Procházka na dotaz, zda Sisák tráví podle kuloárních informací už řadu měsíců ve své rezidenci na Maltě, nebo na svůj byznys dohlíží v Česku.

»Nezlobte se, považuji to za osobní rovinu,« nehodlá o Sisákovi mluvit ani Daniel Brzkovský, šéf představenstva aférou zmítané Key Investments. Sisák i tuto firmu ovládal, nebo dosud neformálně ovládá.

»Znám pana Sisáka, setkali jsme se při společenských příležitostech nesčíslněkrát. Ale nikdy jsme se nesešli na pracovní, ani na osobní úrovni,« nepomáhá napravit Sisákovu pověst ani poslanec ODS Jan Kubata, nynější náměstek ministra spravedlnosti a bývalý ústecký primátor.

A proč třeba Kubatova manželka Věra sedí v dozorčí radě Sisákem ovládané firmy Lisovny Ústí nad Labem?

»Práce mé ženy s mým vztahem k panu Sisákovi naprosto nesouvisí,« odpovídá politik a vrcholný státní úředník.

Pavučina vztahů

Jak vlastně Petr Sisák dělá byznys, když stále vystupuje inkognito?

V řadě případů přes právnické firmy, z nichž klíčová je advokátní kancelář Ivo Hala & Partners. V ní je dokonce formálně zaměstnán. Avšak Ivo Hala s médii, jak jinak, nekomunikuje.

Sisákovi právníci podle kritiků umějí »ohýbat paragrafy«, a soudy jim to tolerují.

Sám Sisák pak své impérium ovládá buď přes příbuzné, nebo přes další spřízněné lidi.

Jeho otec Vladimír například figuruje ve společnosti Zeveta Bojkovice, jež vyrábí ruční granáty. Je také zapsán v obchodním rejstříku u Via Chem Group. Celkem se jméno Sisáka staršího objevuje ve více než desítce firem.

Vazby k dalšímu byznysu jsou složitější. Petr Sisák je v obchodním rejstříku zapsán (vedle jednoho společenství vlastníků nemovitostí, které jsou ostatně také jeho oblíbeným byznysem) pouze u firmy Monte Bravia. V té najdeme jako dalšího společníka firmu Golden River.

Tahle »zlatá řeka« má mezi bývalými spoluvlastníky uvedenu například společnost Natland. Právě tu firmu, spojovanou s pražskými bossy ODS Romanem Janouškem nebo Tomášem Hrdličkou, jež nyní zachraňuje fotbalovou Slavii.

Ovšem například jistý Josef Jaroš zase působí jak v Golden River, tak ve firmě Městský stadion Eden. V Edenu jak známo Slavia hraje.

A protože Sisák prostřednictvím již zmíněné firmy Key Investments držel také část akcií Slavie, vyvolalo to u části podnikatelů otázku: Nekoupil si teď, s mírnou nadsázkou, Slavii pan Sisák sám od sebe?

Příklad Slavie je jednou z mnoha ukázek, jak spletité kauzy Sisák a jeho lidé umějí spřádat. V minulosti byl sám právník už vyšetřován policií, za tunelování První slezské banky byl dokonce podmíněně odsouzen.

Jak to půjde s jeho byznysem dál?

»Už ztrácí vliv, řada lidí od něho dává kvůli aférám ruce pryč,« prohlašuje jeden z podnikatelů, jenž se cítí kontroverzním právníkem podveden.

Možná je tu přání otcem myšlenky. Ale také je možné, že Sisákovi, který rozehrál v Česku velký byznys často na hraně zákona, v ruce zůstane »Černý Petr« - karta, s níž se prohrává.

Martin Mařík


 

Týdeníku Ekonom se nepodařilo najít nikoho, kdo by o Sisákovi prohlásil něco pozitivního.

Související