Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stejně jako jiní politici v minulosti před volbami slibuje snižování počtu ministerstev, daní, zeštíhlení byrokracie, nově přidal ještě uzavření vnější hranice Evropské unie, odmítnutí společné evropské měny či elektronickou státní správu.

Vše stojí ve volebním programu, který v neděli Babiš představil novinářům.

Hlavním sloganem, jímž se ANO pokusí zaujmout voliče před říjnovými volbami do parlamentu, bude "Teď nebo nikdy".

"Je to první a poslední pokus zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která více než 25 let dusí, parazituje a rozkládá celou naši zemi," agitoval za heslo Babiš a následně zopakoval to, co říká posledních několik měsíců.

"Tradiční politici a jejich kmotři proti mně vedou masivní, organizovanou, špinavou kampaň s jedním jediným cílem odstranit mě z politického života," dodal Babiš.

Jedny volby do Senátu

Snížení počtu ministrů strany před volbami slibují už několik let, ale nikdo zatím plán nerealizoval. Konkrétně Babiš mluví o tom, že by Česko mělo mít 13 ministrů místo současných 16.

Pozoruhodné přitom je, že by chtěl přesunout ministerstvo životního prostředí pod ministerstvo zemědělství.

Životní prostředí přitom patří mezi tradiční resorty, které chce většina ostatních politiků zachovat.

Plán na programové konferenci obhajoval i ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec.

Podle něj se kompetence životního prostředí a zemědělství prolínají tak, že by to bylo praktické.

ANO také prohlásilo, že pokud bude ve vládě, změní systém voleb do Senátu a vymění nynější dvoukolové hlasování za jednokolové.

"A zavedeme klouzavý mandát. Ministr má pracovat na vládě a na úřadě, a ne sedět ve sněmovně," řekl Babiš.

Klouzavý mandát v praxi znamená, že pokud se poslanec či senátor stanou členy vlády, tak musí mandát přenechat náhradníkovi.

Nižší sociální pojištění

V oblasti daní Babiš slibuje zrušení superhrubé mzdy a hodlá prosadit slevu na pojistném ve výši 500 korun měsíčně. Podle ANO by se měla také o pět procent snížit DPH u nealkoholických nápojů, vody nebo za služby obuvníků, kadeřníků a domácích uklízeček.

"Sociální pojištění bychom chtěli snížit o dva až pět procentních bodů. Přičemž jeden procentní bod znamená pro státní rozpočet 14 miliard," řekl Babiš.

Na otázku, kde na daňové slevy vezme peníze, předseda ANO neodpověděl. Argumentoval tím, že od roku 2014 do roku 2017 Česko na daních a odvodech vybralo o 605 miliard navíc.

Učitelé dostanou o polovinu víc

Hnutí se také chce zaměřit na boj s terorismem, ohlásit trestný čin by mělo jít po telefonu či po e-mailu. Plánují reformu Generální inspekce bezpečnostních sborů a přepracování zákona o státní službě.

ANO slibuje spravedlivé odměňování zdravotnických pracovníků a učitelů. Zatímco u lékařů není program u zvyšování platů nijak konkrétní, učitelům slibuje hnutí v roce 2021 o 50 procent vyšší platy.

Na základní školy chce ANO vrátit praktickou výuku a brannou výchovu, pro učňovské obory zavést mistrovské zkoušky. Chce také vytvořit Agenturu na podporu a řízení sportu a vytvořit reálný registrační rejstřík sportovců.

V oblasti sociálních věcí slibuje hnutí, že děti už nebudou umisťovány do kojeneckých ústavů, a plánuje také větší podporu pomoci biologickým rodinám, aby péči o děti nemusel zajišťovat stát.

ANO je proti plošné privatizaci nemocnic. Zvýhodnit chce občany, kteří pravidelně docházejí na prevenci. Nemocnice by podle hnutí měly mít povinnost poskytovat informace o péči včetně známek kvality, aby si lidé mohli vybrat, kde se chtějí léčit.

U důchodů program počítá s možností dřívějších odchodů do důchodu pro náročné profese nebo se zvýšením základní výměry důchodů z devíti procent průměrné mzdy na 10 procent. To by znamenalo nárůst výdajů státního rozpočtu o 10 miliard korun.

V České televizi to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). 

"Je to dobrý krok, ale je velmi nákladný. My jsme předběžně spočítali jenom tento krok na 10 miliard," uvedla Marksová. Průměrná výše důchodu podle ní teď dosahuje 36 až 37 procent průměrné mzdy. Celkově stát na důchody letos vydá 416 miliard korun, příští rok to bude 438 miliard.