reklama

Topolánek přiostřil předvolební boj s Paroubkem: Vyzval ke sjednocení sil pravice

Čtěte více: politika | ODS | Topolánek Mirek | mobilizace
  • Hrozí návrat před rok 1989, bije na poplach Mirek Topolánek. Jiří Paroubek na to ihned reaguje: Topolánkovi chybí argumenty. Tady už komunismus nebude.

Předseda ODS Mirek Topolánek rázně vstoupil do předvolební kampaně k říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny. Zaslal třem desítkám "nelevicových subjektů", mezi něž patří malé i větší politické strany, ale také neziskové organizace, sdružení či zájmové skupiny, dopis, ve kterém upozorňuje před návratem normalizačních poměrů.

"Je to naše akce, kterou si myslím, že jsme povinni udělat před volbami, které budou dvacet let po revoluci," prohlásil Topolánek ve čtvrtek na tiskové konferenci.

"Chceme zabránit návratu před rok 1989," dodal. Pravice se podle něho drobí na malé strany, které nemají šanci na vstup do sněmovny, a tříští tak síly. S možnými spojenci chce ODS diskutovat o svém programu, konzultovat "základní hodnoty, na kterých stojí a které může ODS reprezentovat".

Původně agentury informovaly o tom, že na tiskové koferenci zaznělo i slovo "mobilizace", které znamená proces přípravy k válečnému stavu, to ale ODS odmítnula.

Plné znění Topolánkovy výzvy si přečtěte ZDE

Spolupráce s lidovci? Stále ano

Ve středu uzavřela dohodu o předvolební spolupráci na některých tématech vedení sociálních demokratů a lidovců. Toto Topolánek ve čtvrtek označil za zjevný posun v zájmech lidovců. "Ten posun ve společném zájmu je u KDU-ČSL zřetelný," řekl.

Přesto prý KDU-ČSL zůstává potenciálním partnerem pro budování možné vlády.

"Já nevylučuji jednání s KDU-ČSL. Ani teď ani po volbách. Uplynulé dva až tři roky ukázaly, že jsme schopni spolupracovat s těmito stranami (KDU-ČSL a Strana zelených - pozn. red.)," prohlásil Topolánek.

Paroubek: Komunismus se s ČSSD nevrátí

Na Topolánkova slova do hodiny na mimořádné tiskové konferenci reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Prohlásil rezolutně: "Dámy a pánové, tady už komunismus nebude. Komunismus už jednou byl."

Podle Paroubka hrozí jen návrat některých komunistických praktik, a to za předpokladu, že by se k moci dostala zpět ODS. "Komunistické metody byly za ODS obnoveny. To my nedopustíme," tvrdí.

Co má Paroubek "komunistickými metodami" na mysli? "Justiční mafie, korupce, šmelina, lhaní voličům v předvolební smlouvě, ve které ODS nesplnila nic," uvedl pro příklad.

Paroubek tvrdí, že Topolánek mluví jako neinformovaný člověk. "To může říct opravdu jenom neznalý člověk. Jediným argumentem pravice se stává antikomunismus," dodal.

Při pohledu na brífink ODS mu prý "bylo někdy veselo, někdy smutno."

Výzva Mirka Topolánka

Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedo, vážená paní, vážený pane,

jsme přesvědčeni, že výsledek předčasných podzimních voleb významně ovlivní další směrování naší země. Nedávné volby do Evropského parlamentu, i přes vítězství ODS, ukázaly na reálné riziko převahy levicových stran v podzimních volbách - ČSSD a KSČM. Uvědomujeme si významný díl odpovědnosti za to, zda se tato tendence potvrdí a volby otevřou cestu levicové vládě v naší zemi. Vítězství levice by nemuselo být takovým strašákem a skutečně vážnou hrozbou, kdyby nešlo právě o možné spojení populistické a krátkodeché politiky ČSSD a KSČM s nepřekonatelnou ideologickou a historickou zátěží. Po dvaceti letech od revoluce by vítězství těchto dvou politických sil znamenalo bezpochyby mnohem víc, než jen jeden z mnoha volebních výsledků.

To jsou důvody, které nás vedou k výzvě v českých podmínkách dosud výjimečné. Oslovujeme tímto dopisem menší politické strany, nejrůznější sdružení, občanské iniciativy a neziskové organizace, které by mohl oslovit program ODS a mohly by v něm najít realistické východisko pro ochranu či dokonce cestu prosazování vlastních zájmů pro další důležité období. Jsme si plně vědomi toho, že předpokladem úspěšného volebního výsledku je návrat obsahu do politiky a témata, která dokáží oslovit a přesvědčit i ty voliče, kteří v eurovolbách volili jednotlivé malé politické subjekty a jejich hlasy tím de facto propadly.

S ohledem na Vaše zájmy a cíle, životní postoje, názory a priority Vašich členů, Vás považujeme za možné partnery. Obracíme se proto na Vás s výzvou k vytvoření společné svobodné platformy. Nejde o prázdné politické gesto. Máme zájem spolu s Vámi diskutovat o tom, jak by měla vypadat nelevicová perspektiva a vláda v naší zemi.

Společně vyznáváme hodnoty demokracie, jako jsou svoboda a odpovědnost jednotlivce, právní stát a co nejmenší zasahování veřejné moci do života občanů. Společně chceme příznivé podmínky pro podnikání, podporu a otevřené možnosti pro iniciativu jednotlivců, respekt k soukromému majetku. Ale i občanskou solidaritu. Věnujeme se návrhům efektivních opatření proti ekonomické krizi. To vše chceme promítnout do programu, který připravujeme pro podzimní volby a který by mohl reprezentovat i Vaše zájmy. Připravujeme proto společnou otevřenou diskusi a vyzýváme Vás tímto ke spolupráci.

Rádi bychom Vás požádali o odezvu, zda toto pozvání ke spolupráci a společné diskusi přijímáte.

Za ODS Mirek Topolánek

předseda

Ondřej Leinert, HN - Radim Beznoska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama