reklama

Blonďák zabíjel mladé socialisty na norském ostrově. Radikál nesnáší nevěřící

Čtěte více: Norsko | útok | terorismus | útoky v Norsku
  • Norská policie podezírá 32letého Anderse Behringa Breivika z podílu na teroristických útocích, které v pátek odpoledne ochromily Norsko. Střelcem z ostrova Utoya je zřejmě právě tento nenápadný muž.
Anders Behring Breivik Anders Behring Breivik Foto: Twitter

Breivik se netajil svými ultrapracivovými názory. Jedna z jeho firem se zabývala obchodem se zeleninou.Ve volných chvílích rád četl literaturu o historii a náboženství. Policisté ho označují za křesťanského fundamentalistu.

Na své stránce na Facebooku pachatel napsal, že má rád lov, videohry i ženskou kopanou. Jeho oblíbené knihy zahrnují Orwellovo dílo "1984". Na jednom z twitterových záznamů napsal, že hodnota jednoho věřícího člověka je 100 000krát větší než hodnota lidí, kteří "jen mají pouhé zájmy."

SPECIÁL: Vše o teroru v Norsku se dozvíte ZDE

Šéf policie Sveinung Sponheim v televizi NRK řekl, že z internetových zápisů je vidět, že zastává protimuslimské názory.

Útočník jednal na vlastní pěst. Podle norských médií si chtěl vyřídit účty se sociálními demokraty, které považoval za zhoubu. Právě on zřejmě spustil střelbu na ostrově plném sociálnědemokratické mládeže. Policie v noci z pátku na sobotu odtajnila hrozivou bilanci - útok si vyžádal na osm desítek životů mladých lidí ve věku od 14 do 19 let.

Breivik si dvě hodiny před útokem na ostrově procházel ulice Osla těsně po výbuchu v centru norské metropole.

 

Mohutná exploze v norské metropoli
Výbuch v norské metropoli Oslo

 

Jeden policejní činitel citovaný agenturou Reuters uvedl, že podezřelý jednal při obou útocích sám. "Není napojen na žádnou mezinárodní teroristickou organizaci," řekl tento činitel, který chce zůstat v anonymitě, protože tyto informace policie oficiálně nezveřejnila.

Podle norského listu Verdens Gang ale mohli být na Utöye střelci dva a jeden z nich může být stále na svobodě. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli.

V Norsku se mluví v souvislosti s krajní pravici především o Straně pokroku (Fremskrittspartiet), které ale sluší spíš přídomek "populistická."

"Skutečně radikální ultrapravicové názory Nory nepřitahují, pro takovou formaci není v zemi živná půda," soudí překladatel Radomír Valeš.

Ve Švédsku uspěli v posledních volbách Švédští demokraté, ve Finsku eurospektičtí Praví Finové. V Dánsku už dlouho rostou preference Dánské lidové strany, která se profiluje snahou omezit příliv imigrantů do země.

Žádná z těchto stran se ale nekompromituje sympatiemi či spoluprací s radikálními pravicovými bojůvkami, které sleduje policie.

"Mám zprávu pro toho, kdo útočil, a pro ty, kdo stáli za ním," řekl premiér Stoltenberg na televizní tiskové konferenci. "Nikdo nás bombou neumlčí, nikdo nás neumlčí ani střelbou," řekl bez dalšího upřesnění.

Pavel Orálek, ČTK, Jiří Sládek
Přeposlat Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama