reklama

Pravděpodobné ohnisko smrtící nákazy bakterií E.coli je přístav v Hamburku

  • Pátrání po zdroji nákazy bakterií E.coli pokračuje. Informace zatím naznačují, že nebezpečný virus pochází z oslav výročí hamburského přístavu, které proběhly začátkem května. Nemoci v Německu podlehlo už 18 lidí.
bakterie EHEC bakterie EHEC Foto: Reuters

Pátrání po zdroji nákazy bakterií E.coli stále pokračuje, ale místo původu připadá v současné době s největší pravděpodobností na město Hamburk.

Nákaza se mohla podle odborníků začít šířit po oslavách výročí hamburského přístavu, které se odehrávaly začátkem května. Oslav se zůčastnilo 1,5 milionů lidí. Po oslavách byli v hamburské nemocnici hospitalizováni první pacienti s příznaky nemoci, které už v Německu podlehlo 18 lidí. Jedna oběť je hlášena také ve Švédsku.

V Německu bylo zatím nakaženo 1733 osob a 520 z nich je ohroženo na životě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nemoc se vyskytla ve 12 státech a většina nakažených byli lidé, kteří nedávno navštívili právě severní Německo.

To je i případ americké turistky, u níž nemoc objevili lékaři v Česku.

Nákaza bakterií E.coli může vést k selhání ledvin a při léčení lékaři často využívají transfuze. "Potřebujeme doplnit zásoby krve a plazmy," citovala stanice BBC Lutze Schmidta, který vede hamburskou službu dárců krve.

Zdroj nákazy: Mluví se o nedovařeném mase

Něměčtí odborníci stále neví co je zdrojem nákazy. Dosud neznámá mutace bakterie je podle lékařů zřejmě nejjedovatějším typem E.coli, jaký se u lidí kdy objevil.

Prvotní podezření spadlo na dovážené okurky ze Španělska. Při dalších laboratorních testech se však nepotvrdilo, že by okurky byly bakterií infikované. Podezření nyní spadá na jiné druhy zeleniny a nedostatečně zpracované maso.

 

Donato Greco ze Světové zdravotnické organizace v sobotu v italských novinách La Repubblica napsal, že infekce má pravděpodobně původ v mase. Bakterie se prý mohla rozšířit ze syrového nebo nedovařeného hovězího masa. Sám Greco prý nikdy podobně nebezpečnou střevní bakterii v zelenině nebo ovoci nenašel.

"Varování ohledně konzumace zeleniny je neoprávněný, protože laboratorní rozbory neumožnily podpořit hypotézu, že infekce má původ v kontaminované zelenině," citovala římskou laboratoř agentura AFP.

 

ČTK, David Vopava
Přeposlat Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama