reklama

Očkování proti prasečí chřipce začne v listopadu

  • Rizikoví pacienti a zdravotníci se očkování proti prasečí chřipce dočkají začátkem listopadu.

Očkování proti prasečí chřipce začne v Česku na počátku listopadu, nejprve u rizikových pacientů a zdravotníků. Po včerejším setkání se zástupci krajů řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Kraje dají do pátku ministerstvu seznamy vakcinačních míst. Očkovat budou také praktičtí lékaři, kteří budou zvát lidi s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí a s nemocemi srdce a cév.

"Očekáváme, že první vlna vakcinace začne na počátku listopadu, nejprve u rizikových skupin a zdravotníků, pak až u lidí důležitých pro chod státu," uvedl Šnajdr.

Prozatím se podle hlavního hygienika Michaela Víta počítá s tím, že každý pacient dostane dvě dávky. Do tří týdnů by podle něj mělo vyjít doporučení evropských úřadů, zda na základě studií se bude očkovat pouze jednou dávkou. Milion vakcín, na něž má Česko smlouvu, by v tom případě stačil pro milion lidí, tedy deset procent obyvatel. K dispozici je také 2,5 milionu balení antivirotik.

Náměstkyně ministryně Markéta Hellerová uvedla, že pro první vlnu je objednáno 200 tisíc dávek. Výběr chronicky nemocných a pacientů s nemocemi srdce a cév provedou společně praktičtí lékaři a zdravotní pojišťovny. Podle nahlášených počtů pak dostanou lékaři potřebné počty dávek.

Pokud se někdo do tohoto výběru nedostane, a přesto bude mít pocit, že by měl být očkován, může se podle Hellerové obrátit sám na svého praktického lékaře. Pokud lékař potvrdí, že by také on měl být očkován, pošle ho na očkování do vakcinačního centra.

Hellerová rovněž uvedla, že každému očkovanému se do jeho zdravotní dokumentace zapíše šarže použité vakcíny, každý také svým podpisem stvrdí, že byl očkován. Při případných vedlejších účincích a komplikacích se tak snadno dohledá použitá vakcína.

K informacím, že někteří zdravotníci se nechtějí nechat očkovat, uvedl Šnajdr, že očkování není povinné a po nikom nebude účast vymáhána.

Celkově má Česko objednáno dávky pro půl milionu lidí, z toho pro 250 tisíc chronicky nemocných, 160 tisíc zdravotníků a 90 tisíc příslušníků kritické infrastruktury, kam se řadí například hasiči, pracovníci dopravy či energetiky. Dávky budou rozděleny do krajů přiměřeně počtu jejich obyvatel.

Vít doplnil, že k dnešku je v Česku potvrzeno 296 onemocnění prasečí chřipkou, nikdo dosud nezemřel. V EU je evidováno 54 700 nemocných, zemřelo 174. Nejvíce je zasažena Británie se 14 tisíc pacienty. Na celém světě je doposud 320 000 pacientů, zemřely 4000. Počty případů stoupají již pomaleji.


KAM ZA VAKCÍNOU?
Očkovat budou i praktičtí lékaři, říká Marek Šnajdr.
FOTO: ČTK

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Neinvestovat do Amazonu a Googlu byla chyba, řekl miliardář Buffett. Ke kryptoměnám je ale stále kritický

Rozpočet státu skončil loni s druhým nejlepším výsledkem za 20 let. Pomáhá ekonomický růst a vyšší výběr daní

Ochráníme demokracii před falešnými zprávami, prohlásil Macron. Připraví zákon, který umožní soudům trestat šíření lží

Do desetitisíců schránek nechodí předplacené noviny, roznášková firma nemá dostatek lidí

Volkswagen v lednu prodal rekordní množství aut, jejich počet přesáhl půl milionu. Silně rostl v Číně a Německu

reklama