Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh ve čtvrtek podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se sazba korporátní daně v Německu nyní pohybuje mezi 30 a 33 procenty.

Německá vláda se ocitá pod sílícím tlakem, aby podpořila ekonomiku, čelící poklesu vývozu způsobeného obchodní válkou a nejistotou kolem brexitu. Aby si udržely konkurenceschopnost, jsou německé zpracovatelské firmy navíc nuceny investovat do digitálních technologií. Daňová úprava by jim mohla pomoci, podle Bloombergu ale její přínos pocítí až po čase. Podpořit změny ještě musí kancléřka Angela Merkelová a koaliční partner její Křesťanskodemokratické unie (CDU), tedy sociální demokraté (SPD).

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Hospodářský institut DIW ve středu zveřejnil odhad, že v období od července do září německá ekonomika klesne o 0,2 procenta. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Berlínský kabinet ale dál čeká ekonomické oživení ke konci roku.

Trh práce se zatím drží

Navzdory oslabující ekonomice zůstala v srpnu míra nezaměstnanosti v Německu na pěti procentech. Počet nezaměstnaných se mírně zvýšil o 4000 lidí na 2,289 milionu. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce.

Poslední údaje podle šéfa úřadu Detlefa Scheeleho naznačují, že německý trh práce zůstává prozatím relativně silný navzdory zpomalování hospodářského růstu.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Hospodářské vyhlídky Německa však v poslední době podkopává slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl.