Premiér Andrej Babiš navrhl budoucí šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby Věra Jourová pokračovala jako eurokomisařka i v dalším období. Díky svým zkušenostem by česká politička mohla získat zajímavější portfolio než dosud a věnovat se například obchodu, vnitřnímu trhu či digitální ekonomice, řekl Babiš českým novinářům po jednání v Bruselu.

"Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi," prohlásil po setkání s von der Leyenovou Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Budoucí šéfka EK se podle Babiše ke jménu Jourové oficiálně nevyjádřila, je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách. Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Podle znalců bruselských poměrů však kvůli předběžným auditním zprávám hovořícím o Babišově střetu zájmů nepřipadá pro českého zástupce v EK v úvahu citlivější ekonomický resort, který by jakkoli souvisel s rozpočtem či dotacemi. Babiš dnes tyto informace označil za nepodložené spekulace a nesmysly. "Já jsem takové hlasy nezaznamenal, jsou to drby," uvedl Babiš ještě před odletem do Bruselu.

Babiš pro přidělení ekonomické náplně české zástupkyni v EK argumentoval mimo jiné exportním zaměřením české ekonomiky, která ale naráží na různé bariéry na vnitřním trhu EU. Česko se podle něj může pochlubit i silným vědeckým zázemím, a to pokud jde o digitalizaci ekonomiky. Spojence v tomto snažení vidí ve visegrádské čtyřce, ale i mezi dalšími, nejmenovanými premiéry.

Jourová za nominaci českému premiérovi poděkovala. "Jsem připravena pokračovat ve své práci a být silným hlasem České republiky a našeho regionu. Evropa se připravuje na nový začátek a máme velkou příležitost pomoci vyřešit skutečné problémy lidí," uvedla s tím, že po zkušenostech v oblasti spravedlnosti je připravena chopit se příští práce. "Chceme mimo jiné silný a spravedlivý vnitřní trh a pragmatický přístup k regulaci," zdůraznila s tím, že nyní čeká na oficiální nominaci a bude se připravovat na slyšení v českém a Evropském parlamentu.

Babiš s von der Leyenovou jednal rovněž o novém víceletém rozpočtu EU, migraci, brexitu, zahraniční politice či klimatických závazcích. Dal také najevo, že se Česku nelíbí pokles částky určené na kohezní fondy; v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2021 až 2027 by bohatnoucí ČR měla podle Babiše dostat o 100 miliard korun méně než dosud.

"Myslím, že je to významné pro nás, že nová předsedkyně Evropské komise plní to, co slíbila, tedy nejdřív navštívila Francii, byla ve Varšavě, teď jsem měl tu čest s ní jednat osobně," řekl premiér s důrazem na to, že při jednáních nové šéfky EK s představiteli členských států přišel na řadu již jako třetí. "Bylo to velice příjemné i pro mě, velice milá paní, zná náš region," dodal. Jednání mezi čtyřma očima podle Babiše trvalo asi hodinu a čtvrt.