Chaos, který Velká Británie zažívá kvůli plánovanému odchodu z Evropské unie, má vliv i na jména zvířat. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová přejmenovala svého kocoura na "Brexit". "Probouzí mě a mňouká až k smrti, protože chce ven. Jakmile mu otevřu dveře, stojí uprostřed, nejistý, jestli chce jít nebo ne. A když ho vystrčím ven, zle se na mě podívá," napsala Loiseauová podle týdeníku Le Journal du Dimanche na svou soukromou facebookovou stránku. Tvrdí, že se její kocour chová podobně jako nyní Britové.

Británie ve středu oficiálně požádala ostatní členské země Evropské unie o prodloužení brexitové lhůty do konce června. Zaslání dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dnes dolní komoře britského parlamentu oznámila premiérka Theresa Mayová. V Bruselu přijetí dopisu potvrdil Tuskův mluvčí Preben Aaman s tím, že v listu je uvedeno datum 30. června. V dopise Tuskovi předsedkyně britské vlády žádá Evropskou radu, aby potvrdila "doplňující dokumenty" dohodnuté s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem minulý týden ve Štrasburku. Dále chce prý Mayová přijít s "dalšími domácími návrhy", které se budou týkat tzv. irské pojistky.

Mayová zároveň v Dolní sněmovně prohlásila, že není připravena odchod své země z Evropské unie protahovat za 30. červen. Takový krok by vyžadoval britskou účast v květnových evropských volbách, což je podle ministerské předsedkyně nepřijatelné.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přitom v nedávném telefonátu jednoznačně varoval Mayovou, aby nežádala o odklad brexitu za termín konání letošních voleb do Evropského parlamentu, tedy po 23. květnu. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na Evropské radě podpoří britskou žádost o odklad odchodu země z Evropské unie. "Zastáváme stanovisko, že brexit bez dohody je to nejhorší, co by nás mohlo potkat," řekl. Zdůraznil, že Británie je pro Česko důležitý partner z hlediska obchodu, z hlediska Čechů, kteří v Británii žijí, i z hlediska spolupráce v unii. "Ve Velké Británii vidíme jednoho z hlavních spojenců dosud. Vztahy byly vždycky velice dobré, nadstandardní," řekl premiér.

"Některé státy jsou z toho nervózní, ale neumím si představit, že by někdo zablokoval Evropskou radu a že by kvůli Evropské radě došlo k tomu, že by byl tvrdý brexit," řekl Babiš poslancům ve výboru.

V případě, že by britští poslanci smlouvu s EU odmítli i napotřetí, chtěla Mayová evropské premiéry a prezidenty požádat o velmi dlouhý odklad – možná až o rok, či dokonce o dva.

Místo toho ale premiérka na bruselský summit s největší pravděpodobností pojede s prázdnýma rukama. Šéf dolní komory britského parlamentu John Bercow odmítl dohodu Mayové s unií vůbec zařadit na program současné parlamentní schůze. Britské parlamentní zvyklosti podle něj neumožňují, aby poslanci opakovaně hlasovali o stejné předloze. Dolní sněmovna už přitom smlouvu o brexitu odmítla dvakrát. "Dolní sněmovna má lepší autory scénářů než House of Cards," prohlásil prý s narážkou na kultovní americký seriál z prostředí vysoké politiky vysoce postavený evropský diplomat. Jeho výrok cituje na Twitteru Mujtaba Rahman, šéf analytické společnosti Eurasia Group.

Proč se Britové hádají

Britská premiérka Mayová nemá v Dolní sněmovně většinu pro svou variantu brexitu. To ale neznamená, že by poslanci chtěli v EU zůstat. Většina z nich chce naplnit výsledek referenda. Ale už téměř tři roky se nejsou schopní domluvit, jak to udělat.

Nejspornější pasáží Mayové dohody s EU o brexitu je tak zvaná irská pojistka. EU i Británie nechtějí, aby bylo po brexitu nutné obnovit hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Zajistit to má smlouva o volném obchodu. Ale pokud se bude její dojednání táhnout, vstoupí v platnost pojistka – Británie v zájmu zachování stavu bez hranic zůstane členem evropské celní unie.

Mayové kritikům v její vlastní konzervativní straně se nelíbí, že by Británie členství v celní unii nemohla jednostranně vypovědět – EU něco takového odmítá. Argumentuje tím, že pojistka by přestala být pojistkou, pokud by ji jeden z partnerů mohl o své vůli "roztrhat". Podle EU musí pojistka platit až do doby uzavření definitivní dohody o volném obchodu, i kdyby to trvalo roky.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké další varianty vývoje jsou ve hře?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se