Bilance páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch vzrostla na 49 obětí. Oznámil to policejní komisař Mike Bush. Dalších 48 lidí utrpělo podle zdravotnických úřadů zranění. Jeden ze čtyř zatčených byl obviněn z vraždy.

V mešitě Al Noor zahynulo podle policejního komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici, dodal komisař Bush. Zdravotnické úřady sdělily, že mezi 48 zraněnými jsou i děti. Zranění sahají od drobných po kritická.

Mezi obětmi nejsou podle aktuálních informací ministerstva zahraničí žádní čeští občané.

Policie v souvislosti s útokem zadržela tři muže a jednu ženu. Jeden z mužů ve věku mezi 20 a 30 lety byl obviněn z vraždy a měl by v sobotu stanout před soudem ve městě Christchurch.

Jeden ze zadržených je Australan. Podle policistů šlo zřejmě o dobře organizovanou akci. Podle Bushe policie v jednom z aut nalezla dvě improvizovaná výbušná zařízení. Původní zprávy hovořily o tom, že výbušniny byly umístěné ve více vozidlech.

Zda byl někdo z dalších tří zatčených do útoků nějak zapojený, není zatím jasné. Policejní komisař Bush podle serveru msn.com řekl, že jedna z osob, která byla při zatčení ozbrojená a nacházela se poblíž místa činu, zřejmě neměla s útokem nic společného. Také další dva zadržení byli ozbrojeni a policie nyní vyšetřuje, zda se na útoku nějak podíleli.

Po dalších podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl Bush na tiskové konferenci v novozélandské metropoli Wellingtonu. Lidé by pokud možno měli zatím setrvat doma.

Podle premiérky Nového Zélandu Jacindy Ardernové jde o jeden z nejtemnějších dnů její země. Šlo podle ní o dobře plánovaný teroristický útok.

"Bezpochyby jsme dnes zažili bezprecedentní útok, něco, co jsme doposud nezažili," prohlásila Ardernová. Nový Zéland označila za zemi, "kde se lidé mají cítit bezpečně a kde se budou cítit bezpečně". "Nedopustím, aby se toto na pověsti Nového Zélandu změnilo. Nikdo z nás by to neměl dopustit," zdůraznila předsedkyně vlády.

"Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří," prohlásila premiérka Ardernová, která je na cestě z metropole Wellingtonu do Christchurche ležícího na druhém, Jižním ostrově.

Policie motiv činu zjišťuje a vyzvala všechny mešity v zemi, aby zavřely. Úřady zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z "nízkého" na "vysoký".

Australský premiér Scott Morrison označil útočníka za "pravicového extremistu, násilnického teroristu". Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Je jednou ze čtyř osob, které policie v souvislosti se střelbou zadržela. Podle Ardernové jde o lidi s extremistickými názory, policie je však nesledovala. Tvrdí, že nic nenasvědčuje tomu, že by do útoků byl zapojen ještě někdo další.

"Nejsme jen spojenci, nejsme jen partneři, jsme rodina. (...) Truchlíme, jsme v šoku, jsme zděšení, jsme pobouření," uvedl Morrison. Jeho země útok teroristy, který ukradl tolik životů, odsuzuje.

Útočník střelbu vysílal živě na internetu

Tarrant si čin nahrával a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Útočník v prohlášení uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy. Sám sebe označil za obyčejného bílého muže, kterého inspiroval norský masový vrah Anders Breivik. Ve svém 73stránkovém manifestu Tarrant podle listu The Daily Telegraph napsal, že chtěl pomstít oběti útoků muslimských radikálů.

Jeho cílem bylo pomstít "tisíce obětí zahraniční invaze". Konkrétně přitom zmínil například jedenáctiletou Ebbu Akerlundovou, která zahynula při teroristickém atentátu ve Stockholmu v roce 2017. Za tento útok s pěti mrtvými byl k doživotnímu trestu odsouzen uzbecký občan a stoupenec teroristické sítě Islámský stát Rakhmat Akilov.

Podle serveru Balkan Insight byl útočník zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Na internetu také vyvěsil obrázky symbolů balkánských nacionalistů. Kromě toho tam také umístil prohlášení, které kritizuje angažování Spojených států v Kosovu.

Sedmnáctiminutové video z útoku v jedné z mešit v novozélandském městě Christchurch, které útočník vysílal v přímém přenosu na internetu, bylo staženo ze sociálních sítí. Facebook a Instagram také zrušily účet domnělého atentátníka. Na některých platformách je ale záznam stále přístupný.

Video natočené z perspektivy útočníka se krátce po střelbě rychle šířilo na sítích Facebook, Reddit, Twitter i YouTube. Podle médií zachycuje, jak muž jede autem do mešity, přichází k ní a pak střílí na věřící.

Svědectví Češky z Christchurch

"V době útoku jsem byla v práci, v kavárně, která je v knihovně Turanga v centru Christchurch. Je to dva kilometry od jedné z mešit a tři kilometry od druhé z mešit, ve kterých k útoku došlo. Řekli nám, že je nařízené, že ve spodním patře knihovny nemůže nikdo být. Muselo se tedy vyklidit, všichni jsme se posunuli do horních pater a nikdo se nemohl dostat ven ani dovnitř.

První informace, kterou nám řekli, byla, že v centru 'běhají útočníci se zbraněmi'. Dál jsme situaci sledovali na internetu.

V budově jsme byli zavření asi pět hodin. Nikdo ze zaměstnanců knihovny ale nepropadl panice, dávali nám pití – kávu, vodu, sušenky... nic nebyl problém.

Spodní patro bylo zahrazené páskami, zatarasené byly i některé výhledy – aby k nim lidé nechodili a nestali se snadným 'terčem'," popisuje pro HN Češka Veronika Bečanová, která v novozélandském Christchurch
žije.

"Teď jsou zavřené obchody, nefungují žádné služby, dokonce ani McDonald’s. Na ulicích jsou jen lidé, kteří se vrací domů. Nepotkala jsem nicméně žádné ozbrojené policisty, jen dvě tři policejní auta, a to jsem cestou domů procházela nedaleko jedné z těch mešit. Doteď je ale také slyšet policejní vrtulník. A některé ulice jsou uzavřené," doplňuje.

Místní byli podle ní v šoku, že se na Novém Zélandu mohlo něco takového stát. Shodovali se, že nikdo z Novozélanďanů by to neudělal.

Muslimskou komunitu v Christchurch Bečanová podle svých slov vůbec neregistruje. "Nikdy jsem nepotkala nikoho zahaleného, nevěděla jsem ani o mešitách," říká.

(mrk)

Střelec přišel v době modlitby

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Jiný muž, který byl přímo v jedné z mešit, místní televizi řekl, že střelec přišel dovnitř hlavním vchodem v době modlitby. Když rozpoutal střelbu, lidé začali v panice prchat. Celé krveprolití trvalo podle tohoto svědka několik minut.

Ozbrojenec, který střílel v jedné z mešit, byl oblečený v černém a měl poloautomatickou zbraň, řekl agentuře AP jeden ze svědků Len Peneha, který žije vedle mešity. Zevnitř budovy slyšel desítky výstřelů a viděl lidi v panice vybíhat ven. Když muž uprchl, Peneha vešel do mešity a snažil se pomoci.

"Všude jsem viděl mrtvé," řekl a dodal, že pětici zraněných poskytl útočiště u sebe doma.

"Nechápu, jak mohl někdo něco takového udělat. Žiji v sousedství už pět let a lidé, kteří navštěvují mešitu, jsou přátelští. Zkrátka to nechápu," uvedl Peneha.

Devětatřicetiletý Rahimi Ahmad šel do mešity Al Noor se svým jedenáctiletým synem – jako každý pátek. Hoch si hrál venku, když střelba vypukla. Jeden z věřících chlapce popadl a utekl s ním do bezpečí v jednom z domů v sousedství.

Co se stalo s jeho otcem, zatím nikdo netuší, napsal deník The New Zealand Herald. "Chci jen vědět, že je v bezpečí, modlím se a doufám, že zavolá," řekla jeho žena Azila. Její muž pochází z Malajsie a rodina žije ve městě Christchurch už zhruba pět let. "Řekli nám, že nemáme vycházet, nevím, komu mám zavolat nebo co jiného dělat," dodala.

Do mešity Al Noor měli namířeno i členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na Novém Zélandu kvůli sérii mezinárodních zápasů.

"Unikli jen těsně," řekl agentuře Reuters kondiční trenér mužstva Mario Villavarayen. Hráči jsou podle něj v bezpečí v hotelu, ale jsou v šoku. "Bylo jim řečeno, aby nevycházeli," dodal. Jejich plánované další utkání s domácí reprezentací bylo kvůli tragédii zrušeno.

Na útok už konkrétními kroky zareagovaly i některé evropské státy. Britské i francouzské bezpečnostní složky posílí v reakci na střelbu hlídky v okolí mešit v příslušných zemích, oznámily úřady.

Soustrast obětem útoku vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

Teroristický útok odsoudil i český premiér Andrej Babiš. "Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu," uvedl na Twitteru.

Podobně se vyjádřili i předseda ODS Petr Fiala a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Střelbu v mešitách odsoudili také ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD).

Prezident Miloš Zeman dnes zaslal generální guvernérce Nového Zélandu Patsy Reddyové kondolenci, v níž útok odsoudil a vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Zatčení podezřelého z vraždění v mešitách v novozélandském Christchurchi

Zatčení podezřelého z vraždění v mešitách v novozélandském Christchurchi