Představenstvo Českých drah v pondělí odvolalo radního městské části Brno-střed za ANO Jiřího Švachulu z dozorčí rady ČD Cargo. Informoval o tom mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Švachula je ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek. Švachula byl dosud řadovým členem dozorčí rady nákladního dopravce, k jeho odvolání vyzval premiér Andrej Babiš (ANO).

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech, konkrétně v bytě místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, v sídle firmy Kapsch, na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a také na radnici městské části Brno-střed. Následně v případu obvinila devět lidí, pět z nich vzal soud do vazby. Mezi vazebně stíhanými je i Švachula.

Nástupce Švachuly zatím valná hromada podniku nezvolila, měla by o tom rozhodnout na některém ze svých dalších jednání. Rada tak zatím bude pokračovat v pěti členech.

Údajná korupce v tendru na mýto: Osud Jaroslava Faltýnka z ANO má v rukou jeho stranický šéf Andrej Babiš

O Švachulově budoucnosti v ČD Cargo mluvil s vedením podniku ještě před jednáním i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). "Mluvil jsem s generálním ředitelem Českých drah a řekl jsem, že by toto jméno měli při svém jednání zvážit. Do volby jsem ale nemluvil," řekl. Výběr nového člena dozorčí rady chce nechat na valné hromadě.

Odvolání Švachuly avizoval v rozhovorech pro pondělní Mladou frontu DNES a Lidové noviny premiér Babiš.

"Okamžitě jsem řekl ministru dopravy Danu Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo," prohlásil Babiš v pondělních Lidových novinách. O složení dozorčí rady rozhoduje valná hromada ČD Cargo, kterou je představenstvo Českých drah. České dráhy jsou mateřskou společností ČD Cargo.

Policie zasahovala na radnici městské části Brno-střed od čtvrtečního do sobotního rána. Zajímala se především o zakázky investičního odboru.

Městská část Brno-střed se chce po policejním zásahu na radnici přihlásit v trestním řízení v pozici poškozeného. Vedle Švachuly je mezi obviněnými také vedoucí odboru investic Petr Liškutin (ANO).

Nákladní dopravce ČD Cargo je dceřinou společností Českých drah, které v ní mají 100procentní podíl. Nákladní doprava je nejvýdělečnějším oborem skupiny Českých drah. ČD Cargo v loňském prvním pololetí vykázala zisk 350 milionů korun.

Ministr vnitra Jan Hamáček se po pondělní schůzce s policejním prezidentem Janem Švejdarem nedomnívá, že informace z kauzy kolem Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch unikly do médií od policie.

Švejdar již dříve popřel únik odposlechů od kriminalistů. V médiích se podle něj objevily jen informace z dokumentů, které dostali i obvinění či obhájci. V neděli uvedl, že se tisk dostal k informacím z příkazů k domovní prohlídce či sdělení obvinění. K těmto dokumentům mají přístup státní zástupci, obvinění, advokáti i další lidé.

Podle dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka obdrželo soudní příkazy či usnesení policie v této kauze přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Také on v pondělí prohlásil, že od žalobců média žádné neveřejné informace nedostala.

Jeho slova potvrdil i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

"Ujištění dozorujícího státního zástupce je pro mne dostatečnou zárukou, že úniky v kauze týkající se Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a firmy Kapsch nepocházejí od státních zástupců. Ve chvíli, kdy dojde k doručení sdělení obvinění či příkazů k domovním prohlídkám, mají k dokumentům přístup desítky lidí, kromě policistů i například obvinění, jejich obhájci a další lidé," uvedl Kněžínek.

Kromě toho se vyjádřil i k odvolání předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Nevidí pro něj důvod. Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kněžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu. Kněžínek také konstatoval, že vláda šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pouze navrhuje, jmenuje ho prezident.

Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v sobotu v deníku Právo. Švejdar se v neděli nechtěl k prohlídce vyjadřovat.

Místopředseda ANO minulý týden připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci ÚOHS. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ohledně ÚOHS se policie zajímá o veřejné zakázky, kterými se úřad zabýval, včetně tendru na mýtný systém, oznámil už ve čtvrtek žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Ministr dopravy Ťok v pondělí řekl, že jednání Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní. Podle něj Faltýnek ani nikdo jiný do dopravní politiky ministerstva nezasahoval. Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy loni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci.

Ťok uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Jednání s účastníky soutěže pak Ťok označil jako krajně nestandardní. "Nemyslím si, že je úlohou kohokoliv v politice jednat s účastníky soutěže," dodal.

Zasahování Faltýnka do mýtného tendru v rozhovoru pro pondělní Mladou frontu a Lidové noviny zkritizoval i premiér Babiš. Podle něj není vhodné, aby suploval roli ministra dopravy.

Ťok suplování své práce někým jiným odmítl. Do dopravní politiky mu podle něj nikdo nemluvil, dopravní koaliční rada měla rozhodovat pouze o rozsahu zpoplatnění nového mýtného systému. O schůzkách Faltýnka se zástupci Kapsche a ÚOHS nevěděl.

Ťok také poznamenal, že současná kauza podle něj vypovídá o dění na jaře loňského roku. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval.

"Tato kauza osvětluje mnohé věci, které v té době vypadaly zvláštně," podotkl v pondělí Ťok.

O jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý jednat poslanecký klub ANO. Sám Faltýnek hodlá navrhnout údajné ovlivňování mýtného tendru jako mimořádný bod jednání sněmovny. Chce vysvětlit svoji roli v kauze, uvedla v pondělí Česká televize (ČT).

Faltýnek televizi sdělil, že je připraven tento bod navrhnout v úterý grémiu Poslanecké sněmovny. Počítá s tím, že vystoupí a bude připraven odpovědět na dotazy poslanců a vysvětlit svoji roli v případu. O žádném ovlivňování podle něho nemůže být ani řeč.