Jedinou instituci Evropské unie, která má sídlo v Česku, čekají podstatné změny. Agentuře GSA (Global Satellite Navigation), která provozuje evropský navigační systém Galileo, se má podle návrhu Evropské komise zvýšit počet pravomocí a nejspíš jí významně naroste i rozpočet. Podle Karla Dobeše, vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA, je to pro Česko dobrá zpráva. Galileo, které je z Prahy řízené od roku 2012, už tuzemskému HDP přispělo 1,2 miliardy korun. Do Česka navíc pravidelně láká stovky evropských odborníků na kosmický výzkum, jejichž počty po plánované transformaci GSA podle Dobeše ještě narostou.

Zvýšení významu agentury by mohlo pomoci i českým firmám, které se na kosmické a satelitní technologie zaměřují. "Tuzemské společnosti se budou muset samy snažit, aby se k zakázkám pro GSA dostaly. Už ale kvůli tomu, že agentura sídlí v Praze, jsou minimálně z geografického hlediska oproti konkurentům ze zbytku EU ve výhodě," říká v rozhovoru pro HN Dobeš.

Plán na rozšíření GSA, která má být přejmenována na Agenturu pro vesmírný program, musí ještě v dubnu schválit europoslanci. Podle vládního zmocněnce je již teď jisté, že sídlo agentury si Praha podrží i nadále. Česko se ale bude muset ještě bránit tlaku dalších členských států EU, které si části GSA chtějí "urvat" pro sebe.

HN: Proč k transformaci GSA v Agenturu pro vesmírný program dochází?

Hlavním důvodem je zjednodušení organizace unijního vesmírného programu, aby posílil oproti USA a Číně. GSA by tak po své transformaci měla zaštiťovat navigační systémy Galileo a EGNOS, program na pozorování Země Copernicus nebo chystanou vládní družicovou komunikaci Govsatcom.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co bude posílení pravomocí GSA znamenat pro Česko?
  • Může rozšíření GSA přinést českým firmám nové zakázky?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se