Tuzemské podniky začínají pociťovat již několik měsíců trvající ochlazení ve státech eurozóny a hlavně v Německu, které je největším obchodním partnerem Česka. Loni průmyslová výroba rostla o tři procenta, což je oproti rekordnímu roku 2017 více než poloviční pokles.

"Tempo zpomalilo z neudržitelně vysokých hodnot zpět k dlouhodobě udržitelnému růstu. Ten odhadujeme meziročně na 2,8 procenta," řekl analytik České spořitelny Jan Žemlička.

Konec anomálie, kdy český průmysl rostl, přestože jeho hlavní obchodní partneři v eurozóně zpomalovali, potvrzují i čísla za loňský prosinec. V něm průmyslová výroba meziročně klesla o 1,4 procenta. Statistiky ale ovlivnil menší počet pracovních dnů, kdy oproti listopadu či říjnu chyběl jeden den. Řada firem o vánočních svátcích dala zaměstnancům dovolenou a nevyráběla. Očištěné údaje tak ukazují stále ještě mírný růst 1,8 procenta.

"Přesto stojí za zmínku relativně prudký pokles výroby motorových vozidel a také strojů a zařízení," řekl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Oba tyto sektory dlouhodobě tvoří klíčovou část průmyslové výroby v Česku a jsou silně provázané s exportem. V růstu naopak pokračovala výroba počítačů a elektroniky nebo farmaceutický průmysl.

"Tuzemský průmysl si hledá nové vycházející hvězdy a začíná se specializovat v jiných oblastech, než tomu bylo v minulosti. Na přílišné koncentraci české ekonomiky na výrobu aut to však v nejbližších letech nic nezmění," řekl František Táborský z Raiffeisenbank.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak analytici vidí vývoj českého průmyslu v letošním roce?
  • Jak se loni dařilo českým exportérům?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se