Premiér Andrej Babiš se raduje, že státní rozpočet za minulý rok skončil přebytkem, a přidává k tomu, co vše letos zaplatí z 1,5bilionového rozpočtu − od vyšších důchodů po vyšší platy a dávky. Jenže sám ví, že tato rozpočtová party už končí.

Ekonomický cyklus je již za vrcholem − ten nastal v roce 2017 s růstem HDP přes čtyři procenta, od té doby klesáme, v roce 2021 už máme být jen lehce nad dvojkou. Daňové a odvodové příjmy tedy už nebudou téct takovým vodopádem do eráru.

Premiér se sice kasá, že daně pod jeho vládou budou růst i nadále: "Neustále se v tom zlepšujeme." Sám ale dobře ví, že to už nebude tak výrazné. Stačí se podívat do střednědobého výhledu ministerstva financí, které se zpomalením růstu příjmů už počítá, a podsekává proto výdaje na další roky.

Zatímco letos výdaje státního rozpočtu (bez eurofondů) poskočily o neuvěřitelných 118 miliard na 1411 miliard korun, na další roky je už naordinovaná zdrženlivost. Mezi lety 2019 a 2020 se výdaje zvednou jen o půlku − 60 miliard. A prakticky stejné to má být i o rok později. To by snad ještě nevadilo, ministerstvo financí správně kalkuluje s tím, že ekonomický vrchol je už za námi (i když to premiér nechce z propagačních důvodů přiznat).

Problém je, jak snížit výdaje, když jen tento rok do systému natrvalo vložíme 32 miliard výdajů na důchody, 23 miliard na platy státních zaměstnanců či šest miliard na zlevněné jízdné. Logicky tak notně nabobtnají některé resorty. Jen letos poskočily výdaje ministerstva práce a sociálních věcí z 586 miliard na 627 miliard. A protože na tyto politické dárky se nedá snadno sáhnout, jiné resorty to musí zaplatit. Takže se na příští či přespříští rok počítá ve střednědobém výhledu se snížením výdajů například u ministerstva zahraničí, pro místní rozvoj, dopravy, financí, zemědělství, školství, NBÚ, ombudsmana, sněmovny, Senátu či třeba Ústavního soudu.

Držet takové zvýšení důchodů, platů a dávek i v časech snižujícího se růstu holt něco stojí a často to pro udržitelné veřejné finance není právě zdravé. Ale to premiér asi nepřizná.

Související