Do souboje o přenosovou soustavu pro tři miliony lidí, kterou v Bulharsku prodává česká energetická firma ČEZ, se znovu vrací původně druhá v pořadí − firma India Power. Mluvčí ČEZ Alice Horáková potvrdila, že česká firma bude souběžně vyjednávat s India Power.

"Smlouva s Inercomem ale zůstává v platnosti. Zahájíme pouze jednání s dalším uchazečem, který potvrdil, že má stále zájem," neodepisuje Horáková z ČEZ ani původního vítěze tendru.

Bulharská firma Inercom podala nejvyšší nabídku ve výši 320 milionů eur (něco přes osm miliard korun) a ČEZ ji v únoru 2018 vybral jako vítěze tendru.

320 mil. eur

je částka, za niž ČEZ hodlá prodat přenosovou síť a menší zelené zdroje bulharské firmě Inercom. Proti transakci se ale vyslovil bulharský antimonopolní úřad.

Výběr firmy se v Bulharsku od počátku stal velkým politikem. Mimo jiné i kvůli tomu, že Inercom, který uvádí, že vlastní pět fotovoltaických elektráren o výkonu 100 MW, je výrazně menší než bulharský ČEZ, který kupuje. Od počátku se proto v zemi objevovaly pochybnosti, jestli je firma schopná dostát svým závazkům. Kvůli obvinění ze spojení s Inercomem dokonce letos rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Vedení ČEZ ovšem prodej nikdy veřejně nezpochybnilo.

V červenci naplnění prodejní smlouvy zablokoval bulharský antimonopolní úřad. ČEZ a Inercom toto rozhodnutí napadly. Bulharský Nejvyšší správní soud bude o této žalobě jednat na jaře 2019. Inercom mezitím podal u antimonopolního úřadu další žádost, kde tvrdil, že odstranil všechny nedostatky, které úřad firmě vyčítal. Bulharský regulátor se žádostí odmítl zabývat. I proti tomuto rozhodnutí podaly ČEZ a Inercom žalobu. A bulharský soud rozhodl, že se jí regulátor zabývat musí. Koncem listopadu už ale vypršel původní termín, kdy se prodej měl realizovat.

ČEZ oslovil potenciální kupce v říjnu 2016, mezi nimi i jinou českou energetickou skupinu Energo-Pro Jaromíra Tesaře, která v Bulharsku vlastní vodní elektrárny a přenosovou síť v jiné části země.

Pro exkluzivní jednání ČEZ nejdříve vybral indicko-bulharské konsorcium firem Future Energy a India Power. První jmenované ale došly peníze a přišla o licenci. Vítězem tendru se pak stal Inercom.

Bulharsko není pro ČEZ příliš úspěšným trhem. Firma sem vstoupila v roce 2004. Od roku 2013 vede česká firma pravidelné spory s regulátorem kvůli cenám elektřiny, které se staly také rozbuškou pro masové demonstrace vůči ČEZ a přispěly k pádu tehdejší vlády. Česká firma vede dosud proti Bulharsku arbitráž o stamiliony eur.

Minulý rok ČEZ prodal v Bulharsku i uhelnou elektrárnu ve Varně. Ta od roku 2015 stála, protože do ní ČEZ nechtěl dále investovat, aby splnila předepsané ekologické limity. Kupcem elektrárny byla bulharská firma Sigda, která za ni dala v přepočtu 1,3 miliardy korun.