Proč se svolávala konference do Palerma, pokud vyhlídky na hmatatelný pokrok v Libyi nebyly valné? Protože co se týče proudu uprchlíků, ať už ze subsaharské Afriky nebo z Blízkého východu, představuje právě ona klíčovou tranzitní zemi a je třeba pokusit se využít každou příležitost, jak problém vyřešit.

Už samotná sestava, která nakonec dorazila do jihoitalského města, naznačovala, že jednání bude spíše přehlídkou, zda a kdo má jakou vůli řešit situaci v zemi, která od pádu Muammara Kaddáfího před sedmi lety zůstává chaotická. Ze špiček zůstali doma americký, francouzský i ruský prezident, který se však nechal zastoupit premiérem Medveděvem, aby bylo jasno, že po politickém a vojenském úspěchu v Sýrii si Rusko hodlá ohlídat své zájmy i na jihu Středomoří.

Základním problémem zůstává, že v Libyi není ani jeden jediný partner, s nímž by bylo možné se dohodnout, a i ten relativně nejsilnější, maršál Chalífa Haftar, jehož milice ovládají východ země, dal najevo svou distanci, když se vyhnul společné fotografii všech účastníků. Protože jeho jednotky ovládají východ země, může si dovolit nejen tento diplomatický šťouchanec, ale může i přehlížet vládu v Tripolisu, kterou uznává mezinárodní společenství.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Na čem mohou najít shodu účastníci konference v Palermu? A jaké proudy se střetávají v Libyi?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se