Vražda saúdskoarabského novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího byla předem naplánovaná, oznámil ve čtvrtek bez dalších podrobností saúdskoarabský generální prokurátor. Turecká policie už od začátku října, kdy novinář na konzulátu v Istanbulu zmizel, pracuje s verzí, že tam byl zavražděn. Šéfka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), která v pondělí kvůli případu navštívila Ankaru a podle dnešních zpráv si tam vyslechla důkazní nahrávku, se má sejít s prezidentem Donaldem Trumpem. Vraždu novináře odsoudila řada západních zemí a dnes to učinili také europoslanci.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, ale nejprve tvrdila, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád uvádí, že šlo o vraždu, ale v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Turecko dnes oznámilo, že se v kauze zavražděného novináře nehodlá obrátit na mezinárodní soud. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ale též uvedl, že bude-li zahájeno mezinárodní vyšetřování, Ankara se podělí o informace. Cavusoglu řekl, že Turecko už poskytlo informace těm, kteří o ně požádali.

Deník The Washington Post (WP), se kterým Chášukdží spolupracoval, napsal, že ředitelka CIA Gina Haspelová měla při pondělní návštěvě Turecka možnost poslechnout si nahrávku zachycující údajně novinářovu vraždu.

Bývalý pracovník CIA Bruce Riedel WP řekl, že vyslechnutí nahrávky dává Washingtonu další možnosti. "Nejenže se zvýší tlak ze strany médií, ale Kongres řekne 'Gino, chceme, abys přišla a řekla nám, co přesně jsi slyšela'," uvedl Riedel. Podle tureckých médií nahrávka dokládá, že novinář byl na konzulátu brutálně zavražděn.

Turecký ministr zahraničí Cavusoglu ve čtvrtek také řekl, že Ankara stále neví, kde je novinářovo tělo. Turecká policie nejnověji zkoumá vzorky vody ze studny saúdskoarabského konzulátu, které jí poskytl Rijád. Ankara už krátce po zmizení novináře žádala o povolení k prohlídce konzulátu, dostala ho ale až po dvou týdnech. Minulý týden tedy turecká policie prohledala konzulát i rezidenci konzula, podle tureckých médií se ale nedostala do všech prostor.

Agentura Anadolu ve čtvrtek také uvedla, že turecká policie vyslechla 38 zaměstnanců konzulátu. Vraždu vyšetřuje Ankara i Rijád. Katarská stanice al-Džazíra ale napsala, že není jasné, zda saúdský korunní princ Muhammad dovolí případ detailně prověřit, jelikož sám je z podílu na vraždě podezřelý. Chášukdží, který žil poslední rok a půl v USA, kritizoval i korunního prince.

Ve čtvrtek tiskové agentury informovaly, že syn novináře Chášukdžího Saláh opustil Saúdskou Arábii a odletěl do Washingtonu. Saláh Chášukdží, který má podle televize CNN občanství Saúdské Arábie i USA, dosud nesměl vycestovat, úřady mu před několika měsíci zabavily pas.

Vražda novináře na saúdskoarabském konzulátu vyvolala velkou mezinárodní kritiku, ve čtvrtek ji odsoudili i poslanci Evropského parlamentu. Na plenárním zasedání přijali usnesení, v němž mimo jiné vyzývají členy EU a šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou, aby usilovali o zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie.

Kvůli vraždě novináře odmítly přijet asi dvě desítky vysokých státních představitelů a zástupců firem z USA a Evropy na třídenní investiční konferenci, která ve čtvrtek skončila v Rijádu. Akce se přesto zúčastnily stovky podnikatelů a zástupců vlád z celého světa a Saúdská Arábie podepsala smlouvy za 56 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). Některé jsou předběžné a nakonec se nemusí realizovat. Zatím to ovšem vypadá, že Spojené státy zůstávají důležitým obchodním partnerem Saúdské Arábie.