Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda hnutí SPD Tomio Okamura požadují zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Uvedli to v úterý na tiskových konferencích před jednáním Poslanecké sněmovny. Česko by mělo podle nich podpořit rozhodnutí německé vlády o zastavení zbrojního vývozu do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Debatu o zastavení exportu zbraní podpořil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ukončení vývozu požaduje také česká pobočka Amnesty International.

Saúdská Arábie patří mezi největší dovozce vojenského materiálu z Česka. Loni jí podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu patřilo v pořadí importérů páté místo s dovozem zhruba za 28,3 milionu eur (732,3 milionu korun). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.

"My musíme požadovat, aby se přestaly dodávat zbraně do Saúdské Arábie, musí to být pozice České republiky, nejen Německa. Máme nástroje a jde o to, jestli jsme ochotni je použít. To, co se stalo, je hrozba civilizovanému světu," uvedl předseda sněmovního zahraničního výboru Zaorálek.

"Nejde jen o brutální vraždu, jež se stala na území státu NATO," řekl bývalý ministr zahraničí a nynější šéf zahraničního výboru sněmovny Zaorálek. Připomněl i případy tvrdých trestů pro novináře a blogery v Saúdské Arábii. Podle něj se jedná o historický okamžik, kdy se ukáže, jestli dovolíme, aby barbarství vládlo světu.

Zaorálek se kriticky vyjádřil k dosavadnímu postoji EU k případu zavražděného novináře. "Velmi dlouho jsme vyhlíželi stanovisko EU k zavraždění Džamála Chášukdžího. Výsledek mě vůbec neuspokojuje. Požadavek důkladného a transparentního vyšetřování je pouhým sněním. Nic takového, co by se podobalo nestrannému vyšetřování, se přece nekoná a víme, že se ani konat nebude. Příslušný tým vytvořený Muhammadem bin Salmánem je výsměch, stejně jako pokus tvrdit, že těch 15 agentů bylo pouhými turisty, zřejmě jako Rusové v Salisbury. Stačí si přečíst formulace, které dosud ze strany Saúdské Arábie zazněly," napsal Zaorálek včera na svém facebookovém účtu.

Podle Okamury by se Česko mělo připojit k iniciativě německé vlády, která zastavuje dodávky zbraní saúdskoarabskému království. "Chceme prosadit tuto výzvu naší vládě, aby iniciovala uvalení sankcí na Saúdskou Arábii. To nejen pro jednotlivý zločin její vlády, ale z důvodu dlouhodobé podpory terorismu, pro státem dlouhodobě organizované a prokázané případy mučení, pro bestiální případy vraždění, pro nedodržování lidských práv," řekl Okamura.

Rozhodně pro debatu o zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie je ministr zahraničí Petříček, napsal na Twitteru. "Sněmovna by měla o porušování lidských práv diskutovat pravidelně," dodal.

Česká Amnesty International (AI) uvedla, že dlouhodobě apeluje na ministerstvo zahraničí, aby se nevyvážely zbraně a vojenský materiál do států, kde hrozí jejich zneužití k potlačování lidských práv. "Saúdská Arábie, o které se v této souvislosti nyní mluví, je pouze jedním z míst, kde toto riziko dle našeho názoru hrozí," sdělila organizace. Zodpovědnost podle AI není možné obcházet poukazováním na ekonomické zájmy a proexportní politiku vlády. Česká AI zároveň oznámila, že předala na ambasádu Saúdské Arábie téměř 1300 podpisů za plné vyšetření Chášukdžího vraždy a ukončení perzekuce obránců lidských práv v této zemi.

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka mělo dopad na český export do této země. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra.

"Jestliže dojde k zákazu těchto vývozů (do Saúdské Arábie), promítne se to především do odvetných kroků. Saúdská Arábie přestane odebírat i civilní výrobu z ČR. To samozřejmě poškodí export ostatního zboží," uvedl Hynek. Za letošních osm měsíců klesl český vývoz do Saúdské Arábie téměř o čtvrtinu na sedm miliard korun.

Podle údajů ministerstva průmyslu činil v loňském roce vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie asi 28,3 milionu eur (zhruba 732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.