Politici včetně těch českých zdůrazňují, že migrace je klíčové téma současného dění v Evropské unii. Poté, co razantně klesl počet migrantů, kteří do Evropské unie přicházejí, se ale stále víc ukazuje, že státy EU hledají jen velmi obtížně shodu na tom, co z hlediska boje s migrací dělat do budoucna.

Potvrdí to nejspíš i čtvrteční summit lídrů států unie v Bruselu. Podle návrhu jeho závěrů, které mají HN k dispozici, by premiéři či prezidenti měli vyzvat k "pokračování práce na všech aspektech komplexního přístupu k migraci". Za touto frází se ale skrývá řada rozporů, které mezi členskými zeměmi panují.

Státy EU se už v červnu domluvily na tom, že by do budoucna lodě s migranty, kteří se snaží dostat do Evropy, neměli záchranáři odvézt do evropských přístavů, ale do záchytných táborů v Africe. K jejich zřízení na svém území ale zatím nedala souhlas žádná africká země. "Pokrok je nulový," shrnul pro HN zdroj z Evropské komise.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte: proč by měl být vznik záchytných táborů zásadním zlomem v přístupu k migraci a co bude ohledně migrace v Bruselu prosazovat premiér Babiš.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se