Hromadná vražda devatenácti lidí ve škole na anektovaném Krymu ve středu vyděsila ruskou veřejnost, která podobné zprávy spojovala spíš s často kritizovanými poměry v USA. Výbuch na škole v Kerči na Krymu způsobil student Vladislav Rosljakov, který nakonec spáchal sebevraždu. Prohlásil to podle ruských agentur šéf správy anektovaného poloostrova Krymu Sergej Aksjonov.

Útok si na základě nejnovějších informací kromě 19 mrtvých vyžádal desítky zraněných. Předpokládaný pachatel se podle Aksjonova zastřelil. Spolužák Rosljakova řekl serveru RBK, že pachatel "nenáviděl školu" kvůli "zlým učitelům". Podle jiné verze Rosljakov přišel do školy se zbraní v ruce, aby zabil spolužačku, která neopětovala jeho lásku. Zmíněný podezřelý student se prý také před spolužáky chlubil pokusy s výbušninami.

Rosljakov nebyl evidován v žádné náboženské společnosti, výbušniny podle policistů vyrobil sám. Byl prý samotář, ve městě prý žádné kamarády neměl. Ve škole na něj nebyly žádné stížnosti, pobíral stipendium a byl hodnocen mimořádně dobře. 

Ruská policie našla v osobních věcech krymského vraha Vladislava Rosljakova další výbušné zařízení a zneškodnila ho. Trhavina byla nalezena v areálu školy, kde měl útočník své věci uloženy.

Výbuch ve škole na Krymu si vyžádal mrtvé a zraněné, první záběry z místa

Nejprve se spekulovalo o terorismu, vyšetřovatelé pak zločin překvalifikovali na vraždu. V médiích se původně objevila verze, že mohlo dojít k výbuchu plynu či plynové lahve, ukázalo se však, že podomácku výbušné zařízení bylo umístěno ve školní jídelně. Podle listu Kommersant pachatel nejprve střílel z brokovnice po dětech a učitelích v učebnách, než odpálil bombu, plnou šroubů a hřebíků. Pak spáchal sebevraždu. "Podle předběžných zjištění Rosljakov nebyl ve styku s extremisty, ale k tragédii vedl obyčejný konflikt mezi žáky," napsal deník na svém webu. Ke zbrani dostal 8. září povolení na držení a o několik dnů později si k ní přikoupil 150 nábojů.

Předpokládaného pachatele se podle mluvčí vyšetřovatelů Svetlany Petrenkové podařilo identifikovat za pomoci záběrů videokamer. "Ukázalo se, že pachatelem je student čtvrtého ročníku, osmnáctiletý Vladislav Rosljakov. Jeho tělo se střelným zraněním se našlo v jedné z místností školy," uvedla mluvčí.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil tajné službě FSB a federálnímu Vyšetřovacímu výboru podniknout neprodlené kroky k objasnění příčin výbuchu. Současně nařídil ministerstvům zdravotnictví a pro mimořádné události poskytnout pomoc raněným a v případě potřeby i zajistit jejich převoz do nejlepších léčebných zařízení v zemi. Prezident také vyjádřil soustrast pozůstalým.

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič podle agentury Interfax obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi. Řekl, že v kerčské tragédii "je patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".

Jeho názor podpořil šéf krymského okupačního parlamentu Vladimir Konstantinov. "Všichni vidíme, že veškeré zlo mířící na Krym přichází z Ukrajiny. Kompetentní orgány to jistě objasní, ale jsem přesvědčen, že vítr fouká odtamtud," prohlásil Konstantinov.

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková naopak varovala před unáhlenými soudy. "Viníci budou zaslouženě potrestáni. Prosím všechny, aby zachovali klid, nepodléhali panice a nešířili unáhlené závěry. Nesmíme hledat a vyrábět nepřátele," citovala agentura TASS Matvijenkovou.

Zástupce velitele polovojenské Národní gardy Sergej Melikov a dodal, že jednotky na místě zasahují podle pokynů týkajících se likvidace následků teroristického útoku. Je možné, že útočníků bylo více či Rosljakov spáchal tento čin pod vlivem jiné osoby, případně tragédii mohla sehrát roli něčí nečinnost. Policie prohledala útočníkovo bydliště a předvedla k výslechu Rosljakovovu matku.

 

"Stáli jsme s dětmi na ulici, když jsme uslyšeli silnou ránu. Okna ze dvou poschodí prostě vypadla," řekl očitý svědek podle serveru KerčInfo. Kolemjdoucí a žáci střední průmyslové školy pak pomáhali vynášet zraněné. "Je tady spousta zraněných, nakládají je do sanitek. Přijíždějí jedna za druhou," hlásil reportér stanice Kerč FM.

Soustrast vyjádřily i ministerstvo zahraničí ČR a ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolf Jindrák.

Útok na školu v Kerči je nejhorším masakrem ve školách v Evropě kromě teroristických útoků. O jednu oběť méně měl útok nezaměstnaného Thomase Hamiltona, který v roce 1996 postřílel v základní škole ve skotském městě Dunblane 16 dětí a jejich učitelku, než se sám zastřelil. Útok bývalého žáka na Gutenbergově gymnáziu v německém Erfurtu si v roce 2002 vyžádal 16 obětí, i tehdy se pachatel po činu zastřelil.

Kamera v autě zachytila zvuk výbuchu na škole v Krymu

Podle ruské redakce BBC jde již o šestý útok v ruských školách od začátku roku; některé útoky byly podniknuty noži, při jiném došlo k podpálení učebny zápalnou lahví. Ve dvou případech se střílelo, v jednom pachatel spáchal sebevraždu.

Místní úřady vyhlásily na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě, od čtvrtka třídenní smutek.

Výbuch ve škole na Krymu si vyžádal mrtvé a zraněné, první záběry z místa

Kamera v autě zachytila zvuk výbuchu na škole v Krymu