Desetitisíce lidí v Česku zatížených dluhy čekají na nová pravidla pro insolvence. Pro mnoho z nich znamenají nadlouho poslední šanci, jak uniknout z dluhové pasti. Takzvaná insolvenční novela má zmírnit podmínky oddlužení, aby na ně dosáhlo více lidí. Věřitelům pomůže získat zpět alespoň část půjčených peněz. Na několik příštích let půjde o poslední úpravu úpadkových zákonů. Další zásah přinese až Evropská unie.

"Dál už budeme čekat na evropskou směrnici, která se insolvenčnímu právu věnuje. Ta je nyní v pokročilé fázi vyjednávání. Donutí nás zabývat se koncepty, které by nás v tuto chvíli ani nenapadly," nastínil plány Michal Franěk, náměstek ministra spravedlnosti, v debatě Budoucnost insolvencí v Česku, kterou pořádal mediální dům Economia.

Evropští lídři plánují chystaným předpisem například sjednotit pravidla pro restrukturalizace podniků nebo oddlužení lidí, kterým se nedařilo v podnikání. Ve všech zemích unie by nově mělo platit, že zkrachovalí podnikatelé se budou moci zbavit všech svých dluhů nejpozději do tří let od vyhlášení úpadku. Pokud budou po tuto dobu poctivě splácet vše, co mohou, dluh se jim smaže. Platí to i v případě, že věřitelům nevrátí nic z půjčené částky. Vlády jednotlivých zemí by navíc měly získat možnost rozšířit toto pravidlo i na dlužníky nepodnikatele. Jedním z cílů je donutit věřitele, aby pečlivěji zvažovali, komu půjčí.

Česká republika v jednání s ostatními zeměmi tento vůči věřitelům "nespravedlivý přístup" nepodporuje. "Považujeme to vůči dlužníkům za příliš vstřícné," řekl Franěk k českému postoji. Dodal, že Česko chce doplnit podmínku, aby členské státy "mohly brát ohled na zájmy věřitelů". To umožní, že si země mohou samy upravit detaily, za jakých okolností povolí úplné oddlužení zkrachovalým podnikatelům. Pravidla se však budou přijímat kvalifikovanou většinou, pokud se tedy ostatní země shodnou, nemůže Česko jejich přijetí zablokovat.

Zbytečné hádky mezi poslanci

Podobný přístup, jako chystá Evropa, prosazoval i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Chtěl umožnit bankrot i těm, kdo nezvládnou kromě odměny insolvenčnímu správci, tedy zhruba tisíce korun měsíčně, splácet nic z dlužné částky. Taková možnost byla podmíněna snahou splácet po dobu sedmi let vše, co člověk splatit může. Pro návrh se vžilo označení "nulová varianta".

Pelikán vycházel ze zahraničních zkušeností. Uváděl, že insolvence takto fungují například v Belgii, Rakousku nebo v USA. Poslanci ale jeho návrh odmítli a začali se přít o kompromisu. Pravděpodobně zbytečně.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká je pravděpodobnost, že Česko bude muset přijmout evropský předpis, který bude pracovat s nulovou variantou splacení dluhů?
  • Kdy by měl být nový systém na stole?
  • A proč část expertů kritizuje současný návrh poslance Patrika Nachera (ANO)?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se